Diesel i benzyna są już tak drogie, że kierowców nie stać na tankowanie! Sytuacja jest dramatyczna

Diesel i benzyna są już tak drogie, że kierowców nie stać na tankowanie! Sytuacja jest dramatyczna

Podaj dalej

Benzyna i Diesel jeszcze nigdy nie były tak drogie! Po pandemii koszty paliw zmuszają zwykłych ludzi do pozostania w domach. Sytuacja w Indiach jest dramatyczna, żeby nie powiedzieć, że wymyka się już spod kontroli. Zobaczcie sami – średnia płaca w Indiach to 307 dolarów miesięcznie (1100 zł). Tymczasem paliwo na stacjach benzynowych kosztuje tam już więcej niż w Polsce. 

Ceny paliw rekordowo wysokie

Zwrot akcyzy za diesel

Diesel i benzyna utrzymują się na rekordowo wysokim poziomie, a w najdroższych miejscach za benzynę premium w Indiach trzeba zapłacić już 5,10 zł/litr. Normalna bezołowiowa kosztuje niewiele mniej, bo 4,90 zł. Przy średniej krajowej zarobków na poziomie 1100 zł są to koszty nie do udźwignięcia dla większości kierowców. 

Ludzie, którzy mogli sobie na to pozwolić, zostawali w domu, ze względu na pandemię koronawirusa. Popyt na paliwo w marcu ubiegłego roku spadł dramatycznie, a wszystko za sprawą narzuconych ograniczeń przemieszczania się. Dopiero w październiku 2020 roku indyjski rząd przywrócił życie do „normalności” przedpandemicznej. 

Ceny benzyny i paliwa typu Diesel w Indiach pozostawały na niskim poziomie niemal przez cały rok 2020. Wróciły jednak do trendu wzrostowego wraz ze światowymi cenami ropy naftowej. Już w pierwszym miesiącu 2021 roku ceny paliw osiągnęły rekordowy poziom. 

diesel

Diesel i benzyna drożej niż w Polsce

We wszystkich indyjskich miastach najniższą ceną za jaką można zatankować litr paliwa jest 4,4 zł. Diesel kosztuje z kolei o około 20 groszy więcej. 

Najdroższe paliwo w całych Indiach jest w Radżastanie, gdzie benzyna premium kosztuje już 5,1 zł/litr, a normalna 4,90 zł. Stacje benzynowe w tym mieście stanęły w obliczu zamknięcia, ponieważ ludzie wolą pojechać do sąsiadów, tankując choć te 10-15 gr/l taniej. 

PILNE: Masz samochód z silnikiem Diesla? Do tych 37 miast w Polsce nie wjedziesz już w tym roku! [LISTA]

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Dyrektorzy spółek naftowych stwierdzili, że ceny benzyny i oleju napędowego mogą jeszcze wzrosnąć w najbliższych dniach, ponieważ ceny detaliczne mogą wymagać zrównoważenia zgodnie z globalnym rozwojem, aby zapobiec ponoszeniu strat na sprzedaży paliw samochodowych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News