Czym grozi chip tuning silnika benzynowego lub typu Diesel? Na to musisz uważać!

Czym grozi chip tuning silnika benzynowego lub typu Diesel? Na to musisz uważać!

Diesel

Podaj dalej

Chip tuning silników benzynowych i typu Diesel jest bardzo popularny, a wszystko za sprawą coraz częściej pojawiających się pod maską turbosprężarek. Niskim kosztem możemy za jego pomocą znacząco podnieść moc naszego samochodu. Ale czy na pewno warto to robić?

Zobacz na GeekBlog.pl: Polacy kupują wyposażenie mieszkań za Bitcoiny

Większa moc = więcej problemów?

Niektórzy obawiają się, że zmiana mapowania silnika typu Diesel lub benzynowego może spowodować problemy z ich samochodem. Nie powinno to jednak wpływać na niezawodność, jeśli jednak będziesz przestrzegał najprostszych zasad. 

Zmiana mapowania, czyli popularny chip tuning, obciąża silnik. Nie jest jednak niebezpieczna, jeśli zostanie wykonana prawidłowo. Profesjonalne firmy zajmujące się chip tuningiem będą uważnie monitorować temperatury i ciśnienia, które powodują zmiany w pracy silnika typu Diesel i benzynowego podczas opracowywania swoich produktów. 

Większość silników zbudowana jest tak, aby mogły oferować lepsze osiągi niż w rzeczywistości. Dodatkowa moc nie powinna więc powodować nadmiernego obciążenia. 

Nie zawsze warto

diesel 1.9 TDI
1.9 TDI

Zawsze opłaca się słuchać profesjonalistów, jeśli nie wiesz na jaki rodzaj mapy zdecydować się. Poprawa mocy i momentu obrotowego mogą mieć zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na wrażenia z jazdy. Przykładowo, dostarczanie mocy może stać się mniej płynne i progresywne, albo może zmniejszyć zużycie paliwa. 

Inną ważną kwestią jest ubezpieczenie. Musisz poinformować swojego ubezpieczyciela o wszelkich modyfikacjach, które wprowadzasz w swoim samochodzie. Istnieje duża szansa, że zmiana mapowania silnika zwiększy twoją składkę ubezpieczeniową. 

Ile kosztuje chip tuning i zmiana mapy silnika typu Diesel?

Za przemalowanie silnika możesz zapłacić właściwie tyle, ile chcesz. Oddanie samochodu do renomowanego tunera może kosztować zaledwie 500-600 złotych, jednak tylko od ciebie zależeć będzie, ile ostatecznie chcesz wydać na bardziej zaawansowane części i usługi. 

tdi-diesel-znaczenie

Rodzaj posiadanego samochodu będzie też decydującym czynnikiem wpływającym na cenę, jaką zapłacisz. Prosty chip tuning dla najbardziej popularnych silników typu Diesel jest najbardziej przystępnym i rozwiniętym systemem. Pozwala on wydobyć więcej mocy z droższych modeli o wysokich osiągach. 

Możesz też zapłacić za przetestowanie samochodu „w jeździe”, aby zobaczyć wpływ wszelkich prac związanych z przemalowaniem ECU na moc silnika i moment obrotowy. Tak jak wspomnieliśmy – wszystko zależy tylko od ciebie i zasobności twojego portfela. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News