Co 3 i pół minuty ktoś popełnia ten kosztowny błąd na stacji benzynowej. Możesz stracić nawet 20 tys. zł!

Co 3 i pół minuty ktoś popełnia ten kosztowny błąd na stacji benzynowej. Możesz stracić nawet 20 tys. zł!

Podaj dalej

Wlanie niewłaściwego paliwa do swojego samochodu może być kosztownym błędem, który co roku dotyka około 150 000 kierowców. W samej Wielkiej Brytanii co trzy i pół minuty ktoś popełnia taki błąd. Co zrobić, jeśli zdarzy nam się taka wpadka? Stacja benzynowa jest zawsze dobrze oznakowana, jednak mimo to wciąż zdarza nam się ten prosty błąd.

Niezależnie od tego, czy wlejemy benzynę do Diesla, czy diesla do benzyny, najważniejszą rzeczą jest nie uruchamianie silnika. 

stacja-benzynowa-diesel-2

Wlałem benzynę do samochodu z silnikiem Diesla – co robić?

To najczęstszy rodzaj nieprawidłowego tankowania. Dysza z pistoletu do benzyny może zmieścić się w szyjce wlewu zbiornika Diesla. Jeśli wlałeś benzynę do samochodu z silnikiem Diesla, najważniejsze jest, aby nie uruchamiać silnika!

Przekręcenie kluczyka pozwoli na krążenie paliwa, siejąc spustoszenie w całym układzie. Przed rozpoczęciem jazdy należy opróżnić zbiornik paliwa. Jeśli tego nie zrobimy, narażamy się na kosztowną naprawę układu paliwowego, lub całkowitą wymianę pompy, wtryskiwaczy, filtrów i zbiornika. 

diesel benzyna stacja benzynowa

Wlałem Diesla do samochodu benzynowego – co robić?

To zdecydowanie rzadszy problem, ponieważ większość pomp Diesla nie pasuje do szyjki wlec benzyny. Jeśli jednak jakimś cudem uda ci się popełnić ten błąd, nie uruchamiaj silnika!

Niebezpieczeństwa związane z wlewaniem oleju napędowego do samochodu benzynowego są mniej poważne, niż na odwrót. Diesel jest cięższym i bardziej oleistym paliwem niż benzyna. Jeśli zrobiłeś ten błąd, możliwe że w ogóle nie uda ci się odpalić silnika. 

Ile kosztuje naprawa?

To zależy od typu samochodu, wielkości silnika i tego, czy został uruchomiony, czy nie. Większość firm zajmujących się odzyskiem zaczyna od całkowitego opróżnienia zbiornika paliwa, aby usunąć zanieczyszczone paliwo. 

paliwo bak paliwa benzyna diesel stacja benzynowa

Koszt wezwania specjalisty od odzyskiwania paliwa to około 1000 zł – na taką kwotę musimy być przygotowani, jeśli nie uruchomiliśmy silnika. 

Jeśli jednak włączyliśmy motor, lub co gorsza pojechaliśmy ze stacji benzynowej, koszty naprawy mogą być niebotyczne – nawet do 20 tysięcy złotych. 

O zwrot kosztów naprawy można ubiegać się w ramach swojej polisy ubezpieczeniowej, ale zwykle dotyczy to najbardziej kompleksowych polis. 

To najbardziej efektowna wpadka ostatnich lat! Zalała Diesla benzyną, po czym sięgnęła po odkurzacz

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News