BMW wypowiedziało się na temat powrotu do Formuły 1. To może być szansa dla Roberta Kubicy?

BMW wypowiedziało się na temat powrotu do Formuły 1. To może być szansa dla Roberta Kubicy?

13 interakcji
Robert Kubica BMW Sauber F1

Podaj dalej

Formuła 1 przyciąga zainteresowanie coraz to kolejnych producentów, jako że wejście do F1 Audi i Porsche jest już czymś więcej, niż tylko sferą plotek i marzeń. Na temat powrotu do królowej sportów motorowych wypowiedziało się także BMW, które polscy kibice jednoznacznie kojarzą z Robertem Kubicą. 

Czy BMW wróci do Formuły 1?

Herbert Diess, szef Grupy VW, potwierdził niedawno pragnienie niemieckiego koncernu, aby wejść do F1 z Porsche i Audi. To może stać się dopiero w 2026 rok, kiedy nowe przepisy zmienią silniki. Redaktorzy BMW Blog byli ciekawi, czy to może oznaczać powrót bawarskiej marki do sportu. 

Niestety – BMW nie ma takich intencji, a szef BMW M, Frank Van Meel potwierdził, że ma to związek z przepisami dotyczącymi układów napędowych. 

– Dla nas bardzo ważne jest, aby historia transformacji (elektryfikacji) została przyjęta tak szybko, jak to możliwe. Formuła 1 wciąż dyskutuje o przepisach dotyczących elektryfikacji. Dla nas było to więc bardzo jasne. Przejdziemy do tej elektryfikacji dużo szybciej – powiedział. 

Firma intensywnie inwestuje w hybrydę wyścigową Le Mans Daytona (LMDh), która ma trafić na tor w sezonie 2024. Nawet bez ponownego wejście do F1, BMW wciąż będzie musiało stawić czoła Grupie VW. Nad swoimi projektami LMDh pracują bowiem także Lamborghini, Porsche i Audi. Do całej stawki dołączą też Acura, Cadillac, Alpine i Peugeot. 

Kubica brylował z nimi w F1

Musicie przyznać, że para BMW i Robert Kubica elektryfikuje już na samą myśl. Wszak ten duet w Formule 1 spisywał się niezwykle dobrze. W sezonie 2008 Polak zajmował nawet pole position przed Grand Prix Bahrajnu, a po zwycięskim GP Kanady objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Niestety, ale o powrocie do tego typu współpracy możemy już tylko marzyć. 

Dział sportów motorowych nie będzie jednak w najbliższych latach się nudził. Niemcy mają też swój najnowszy samochód wyścigowy BMW M4 GT3, który w najbliższy weekend wystartuje w kultowym 24H Nurburgring. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News