5 tanich i domowych sposobów, aby twój Diesel lub benzyniak znów wyglądał jak nowy

5 tanich i domowych sposobów, aby twój Diesel lub benzyniak znów wyglądał jak nowy

volkswagen-lupo-3l-uzywane-4

Podaj dalej

Pamiętasz, kiedy twój Diesel lub benzyniak wyjechał z salonu i pachniał jeszcze nowością? Samochody prosto z salonu mają idealny, świeży połysk, wyglądają wspaniale, ale można to odzyskać za pomocą kilku prostych sztuczek. 

Wykończenie zewnętrzne 

To proces stopniowy, więc często nawet nie zauważamy, kiedy zachodzi. Ale czarne plastikowe wykończenia na twoim samochodzie, podobnie jak gumowe uszczelki, z czasem utracą blask. Połączenie zanieczyszczeń, brudu i promieni słonecznych sprawią, że twój Diesel lub benzyniak zbledną. 

Właśnie z tego powodu większość gam produktów do czyszczenia samochodów zawiera środek do przywracania wykończenia w stylu „powrót do czerni”. Można go znaleźć w sprayu lub w płynie i zdecydowanie polecamy wam ten drugi. 

Wasze plastiki i wykończenia zyskają bardzo dużo po nałożeniu żelu na szmatkę. Spray kosztuje dużo więcej pracy i jest mniej dokładny. Postępuj zgodnie z instrukcjami produktu, wcierając produkt w plastik. Wypoleruj zgodnie z wymaganiami, a twój benzyniak lub Diesel od razu zacznie wyglądać dużo lepiej. 

Opony wyglądające jak nowe 

opony

Jeśli kiedykolwiek czyściłeś lub woskowałeś samochód, bardzo możliwe, że cały efekt wziął w łeb ze względu na brudne opony. Dotyczy to zwłaszcza dużych SUV-ów czy pickupów, które mają zwykle dużo większe ściany boczne. 

Podczas mycia kół upewnij się, że wyszorujesz boki opony mocną szczotką i drobiną wody z mydłem, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Unikaj bieżnika, ponieważ większość szamponów samochodowych zawiera trochę wosku, a nie chcesz żeby tam się znalazł. Gdy opony wyschną, nałóż spray lub żel do nabłyszczania opon na ścianę boczną i odczekaj chwilę. 

Wyczyść hamulce 

Jeśli masz stalowe koła z kołpakami, możesz pominąć ten krok. Jednak jeśli masz felgi aluminiowe z odsłoniętymi hamulcami, zabieraj się do roboty. Dla maniaków samochodowych hamulce są jak biżuteria, a pokryte grubymi warstwami brudu sprawiają, że Diesel lub benzyniak wyglądają tak, jakby nie były kochane. 

Nigdy nie próbuj jednak czyścić powierzchni tarczy – ona wypoleruje się przez klocki samochodowe podczas jazdy. Zamiast tego skup się na zaciskach hamulcowych, które można spryskać środkiem do czyszczenia hamulców, jeśli nie były czyszczone przez dłuższy czas. Pozwoli to usunąć nieprzyjemny osad.

Szyby też brudne!

Myjąc samochód spędzamy najwięcej czasu na lakierze i felgach, ale zapominamy o szybach. Może to jednak doprowadzić do niepełnego efektu czystego samochodu, zwłaszcza, jeśli pojawią się plamy czy smugi. 

Pierwszym krokiem do uniknięcia brudnych szyb jest osuszenie ich odpowiednią ściereczką z mikrofibry, ręcznikiem do suszenia lub miękką gąbką po umyciu samochodu. Następnie skorzystajcie ze specjalnego środka do czyszczenia szyb i oddzielnej szmatki, aby wypolerować szyby wewnątrz i na zewnątrz. Nie zapominajcie także o lusterkach! 

Odśwież tapicerkę 

Nawet jeśli tapicerka z tkaniny i siedzenia nie wyglądają na szczególnie brudne, szybkie czyszczenie sprawi, że będą wyglądały (i pachniały) dużo lepiej. Zabije też wszystkie bakterie i pomoże chronić przed przyszłymi wyciekami i brudem. 

Najlepiej wykonać to zadanie w ciepły, suchy dzień, kiedy nie zamierzasz korzystać z samochodu. Zawsze sprawdzaj instrukcję na środku do czyszczenia – najlepiej, jeśli butelka ustawiona jest na mgiełkę. Zwilż delikatnie sadzenia, dywaniki i tapicerkę drzwi, nie mocząc nic poza tym. Pozostaw na chwilę a następnie przetrzyj czystą ściereczką z mikrofibry. 

Jeśli wykonasz te wszystkie kroki, twój benzyniak lub Diesel odzyska dawny blask! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News