TOP 10 najmniej paliwożernych samochodów na rynku. Masz jeden z nich? Na paliwie oszczędzisz kilka tys. zł rocznie!

TOP 10 najmniej paliwożernych samochodów na rynku. Masz jeden z nich? Na paliwie oszczędzisz kilka tys. zł rocznie!

benzyna diesel paliwo

Podaj dalej

Ile tak naprawdę palą wasze samochody? Dane producentów często nie pokrywają się z tym, jak szybko schodzi paliwo w rzeczywistym świecie. Jakie więc są najbardziej oszczędne, najmniej paliwożerne samochody na rynku? Ranking dziesięciu najlepszych przygotowali brytyjscy dziennikarze z portalu WhatCar?

Najmniejszy apetyt na paliwo – TOP 10

Testy zostały przeprowadzone w laboratorium, w ściśle kontrolowanych warunkach, aby zapewnić powtarzalność w granicy 1%. Opierały się jednak na rzeczywistej trasie, obejmującej miasto i autostradę. Który samochód ma zatem najmniejszy apetyt na paliwo?

Wyniki odzwierciedlają to, co możemy osiągnąć, jadąc delikatnie i trzymając się ograniczeń prędkości. Ale nie musimy uciekać się do specjalnych technik hipermilingu. Test odzwierciedla więc rzeczywiste osiągi, które są dużo bardziej realistyczne niż te, podawane przez producentów samochodów. Poniżej znajdziecie 10 najmniej paliwożernych samochodów. 

10. Skoda Superb kombi 2.0 TDI 150 (spalanie: 5,15 l/100 km)

skoda-superb-2021-diesel

Dowód na to, że nie tylko małe auta mają mały apetyt na paliwo – ta duża i luksusowa Skoda Superb. Czeski samochód to jeden z największych i najbardziej praktycznych kombi, jakie możemy kupić. Mimo to, w teście spalił tylko nieco ponad 5 litrów na 100 kilometrów. Świetny wynik. 

9. Renault Kadjar 1.5 dCi 110 (spalanie: 5,11 l/100 km)

renault-kadjar-suv-diesel

SUV Renault Kadjar jest bardzo blisko spokrewniony z popularnym Nissanem Qashqaiem drugiej generacji. Francuski samochód jest jednak nieco bardziej oszczędny. W rzeczywistych warunkach jazdy może osiągnąć spalanie na poziomie 5 l/100 km, jeśli zdecydujesz się na 1,5-litrowego Diesla. 

8. Skoda Citigo 1.0 60 (spalanie: 5,11 l/100 km)

skoda-citigo-lpg

Obecnie Citigo oferowany jest tylko jako samochód elektryczny, ale jeśli kupisz używany, będzie dużo tańszy niż siostrzany Volkswagen Up i Seat Mii. Choć samochody nie różnią się od siebie zbyt wiele, Skoda będzie najtańsza. Minusem tego silnika może być delikatny niedobór mocy jeśli zdecydujecie się wyjechać nim poza miasto. 

7. Suzuki Baleno 1.0 (spalanie: 5,11 l/100 km)

Na równi z Kadjarem i Citigo pod względem spalania znajduje się Suzuki Baleno. Mały, ale praktyczny hatchback został wycofany z produkcji w 2019 roku. 

6. Volkswagen Up 1.0 75 (spalanie: 5,05 l/100 km)

Samochód ten jest na rynku już od pewnego czasu, ale wciąż pozostaje jednym z najlepszych miejskich samochodów. Ma bardzo przyjemne prowadzenie i inteligentne wnętrze, ale będzie nico droższy niż Skoda Citigo. 1-litrowy silnik o mocy 75 KM jest najbardziej wydajny, choć nawet mocniejsza wersja z turbiną o mocy 90 KM uzyskała wynik 5,2 l/100 km. 

5. Seat Leon 1.6 TDI 110 Ecomotive (spalanie: 5,01 l/100 km)

SEAT_Leon_materiały prasowe

Leon jest odpowiedzią Seata na Opla Astrę i bratem bliźniakiem Volkswagena Golfa, czy Skody Octavii. Oprócz dobrej oszczędności paliwa, oferuje niezłe prowadzenie i długą listę wyposażenia standardowego. Jedynym minusem dla części kierowców może być stosunkowo twarde zawieszenie.

4. Opel Astra 1.6 CDTi 110 Ecoflex (spalanie: 5,01 l/100 km)

W przeszłości Opel Astra nie miał najlepszych ocen, ale w swojej najnowszej formie samochód robi znacznie lepsze wrażenie. Ma lekką konstrukcję, która zwiększa wydajność, a ponadto jest przestronny i niedrogi.

3. Suzuki Celerio 1.0 (spalanie: 4,88 l/100 km)

Był jednym z najtańszych nowych samochodów, jednak został wycofany ze sprzedaży w 2019 roku. Celerio był wyposażony w przyzwoity zestaw wyposażenia, obejmującym klimatyzację, radio DAB i łączność Bluetooth. Jedyną opcją był 1-litrowy silnik, który był dość żwawy i niezwykle oszczędny.

2. Suzuki Ignis 1.2 Dualjet Hybrid (spalanie: 4,71 l/100 km)

Ten SUV to łagodna hybryda, co oznacza, że silnik elektryczny współpracuje z silnikiem benzynowym o pojemności 1,2 litra, pomagając w poruszaniu się i zmniejszając obciążenie silnika. Nawet przy napędzie na wszystkie koła samochód powinien spalić tylko nieco ponad 5 l/100 km. 

1. Toyota Yaris 1.5 Hybrid (spalanie: 4,71 l/100 km)

Toyota Yaris

Samochody hybrydowe nie mogą być tańsze niż Toyota Yaris, a mimo to oferują świetne spalanie. Zwycięzcą tego rankingu jest Toyota Yaris. Ma dobre osiągi, dobrą cenę, jednak jest na rynku kilka małych samochodów, które oferują więcej przestrzeni.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News