Huawei pracuje nad rywalem dla klasy premium. Cena? Dużo niższa od konkurencji

Chińskie firmy samochodowe nabierają tempa, a gigant znany przede wszystkim z produkcji sprzętów elektronicznych, Huawei, zapowiedział właśnie nowego, super-luksusowego sedana. Kolejna innowacja ich zdaniem ma przebić nawet Rolls-Royce’a, czy Maybacha. A przy tym samochód ma być kilkukrotnie tańszy od wymienionych powyżej propozycji. Czy jednak Huawei podbije europejskie rynki?

Huawei_BAIC_Stelato_S9
Podaj dalej

Chińczycy celują w absolutnie topowe europejskie marki

Huawei_BAIC_Stelato_S9-2
Na chwilę obecną szczytowym osiągnięciem Huawei pozostaje model Stelato S9. Pojawi się na rynku jeszcze w tym roku // fot. Stelato

Firmy z całego świata, które do tej pory nie były związane z motoryzacją, próbują swoich sił z nowymi pojazdami. Xiaomi cały czas nie poddaje się w kwestii branży motoryzacyjnej. I choć pierwsze samochody tego producenta nie odniosły ogromnych sukcesów, Chińczycy absolutnie się nie poddają. Teraz nadchodząca nowość Huawei ma mierzyć w absolutnie topowy segment, choć cena ma być znacznie niższa od konkurencji. 

Jeszcze w marcu tego roku Xiaomi pokazało swój pierwszy samochód – model o nazwie SU7. Przypominał on z wyglądu nieco Porsche Taycana, choć ceny mieściły się w przedziale Skody Octavii. Samochód spotkał się z burzliwym przyjęciem, a Xiaomi było zasypywane zamówieniami. Niestety jednak, klienci muszą czekać na swoje samochody ponad rok. Ponadto, jakość również zostawiała sporo do życzenia, a wiele aut rozpadało się w rękach klientów po przejechaniu dosłownie kilkudziesięciu kilometrów. 

Wspomniany SU7 to idealny przykład chińskiego przemysłu. Ma ciekawą technologię, dobre wyposażenie we wnętrzu i całkiem niezły silnik pod maską. Do tego dostępny jest za naprawdę niewielkie pieniądze. Ale nie jest doskonały – głównie jeśli chodzi o jakość wykończenia. Można jednak w pewnym stopniu uzasadnić to niską ceną zakupu. Niestety, poza Chinami naprawa takiego samochodu może być dość droga, co przeczy idei zakupu takiego pojazdu. 

Czy nowy Huawei odniesie sukces?

Huawei_BAIC_Stelato_S9
Na chwilę obecną szczytowym osiągnięciem Huawei pozostaje model Stelato S9. Pojawi się na rynku jeszcze w tym roku // fot. Stelato

Wróćmy jednak do Huawei. Firma ta zaangażowana jest w branżę motoryzacyjną już od dłuższego czasu. Ponadto, ma w swoim portfolio ważnych partnerów, takich jak BAIC, Chery, czy Seres. Teraz zamierza otworzyć kolejną markę wspólnie z firmą JAC. Ale nie celuje nisko, a wręcz przeciwnie. Szef działu Smart Car Solutions, Yu Chengdong, powiedział dla magazynu QQ, że nadchodzący pojazd wyprzedzi Maybacha i Rolls-Royce’a. Ale ceny mają zapierać dech w piersiach. 

Chengdong:To będzie samochód za milion dolarów, prawdziwy top. Poprzeczka, którą stawiamy, będzie znacznie wyższa od Rolls Royce’a, czy Maybacha. Będzie bardziej luksusowo, z lepszą technologią, a także znacznie wygodniej. 

Samochód ma kosztować około miliona jenów, czyli mniej więcej 550 000 złotych. Podczas gdy za takiego Rolls Royce’a Phantoma trzeba zapłacić około 2 mln złotych więcej. Nadchodząca nowość faktycznie może być zatem hitem. Więcej dowiemy się w czwartym kwartale tego roku, kiedy nowość Huawei ma być wprowadzona na rynek. Chengodong dodaje, że będzie to elektryczny sedan o zasięgu od 705 do 855 kilometrów. Ma mieć również technologię autonomiczną „znacznie przewyższającą całą branżę”. To bardzo odważne zapowiedzi, ale musimy poczekać, jak zweryfikuje je prawdziwe życie. 

Przeczytaj również