Historyczny wyczyn Lewandowskiego i Janosza. Polacy zdobywają srebrny medal na motorsportowych igrzyskach

Historyczny wyczyn Lewandowskiego i Janosza. Polacy zdobywają srebrny medal na motorsportowych igrzyskach

Historyczny wyczyn Lewandowskiego i Janosza. Polacy zdobywają srebrny medal na motorsportowych igrzyskach

Podaj dalej

Andrzej Lewandowski i Artur Janosz zdobyli pierwszy w historii medal dla Polski w zainaugurowanych w tym roku FIA Motorsport Games. Polacy wywalczyli srebro po zajęciu drugiego miejsca w konkurencji GT Cup.

Złoto na Autodromo Vallelunga wywalczyli ruszający z trzeciego pola Japończycy, Hiroshi Hamaguchi i Ukyo Sasahara. Za dwoma Lamborghini Huracanami GT3 na trzeciej lokacie dojechało Audi R8 LMS GT3 belgijskiego duetu Louis Machiels/Nico Verdonck. Jednak kara drive through zepchnęła ich na 9. miejsce, dzięki czemu brąz wywalczyli Australijczycy – Stephen Grove i Brendon Grove (Porsche 911 GT3 R).

Klasyfikację medalową FIA Motorsport Games wygrali Rosjanie, którzy wywalczyli 1 złoty i 2 brązowe medale. Polacy z jednym srebrnym medalem zajęli 5. miejsce razem z Czechami, Niemcami i Kostaryką.

Przebieg wyścigu

Wyścig główny GT Cup na Autodromo Vallelunga rozpoczęto na przesychającym torze. Po starcie Andrzej Lewandowski utrzymał pierwszą lokatę. Na drugie z trzeciego awansował Hiroshi Hamaguchi, który podążał jak cień za Polakiem. Niestety na piątym kółku Japończyk skutecznie zaatakował i objął prowadzenie.

Lewandowskiemu w Lamborghini Huracanie GT3 zaczęły przegrzewać się opony. Spadek tempa spowodował w końcu utratę drugiej lokaty na rzecz Tajlandczyka, Vutthikorna Inthraphuvasaka. Płocczanin utrzymywał jednak spory zapas nad resztą rywali. Niektórzy kierowcy zaryzykowali jazdę na slicku. Wydawało się, że opłaci się to Włochowi, Gianluce Rodzie Sr., który mimo piruetu jechał o kilka sekund szybciej od czołówki. W końcu dopada Lewandowskiego, ale chwilę potem szarża kończy się poślizgiem i uderzeniem w bandę.

Nad torem znajdującym się 20 km od Rzymu w końcu znów zaczyna padać deszcz. W tych warunkach świetnie odnajduje się Lewandowski. Tuż przed otwarciem okna pit-stopów reprezentanta Polski dogania Portugalczyk Chavez Henrique, ale Lewandowski od razu zjeżdża na zmianę. Za kierownicę wsiada Artur Janosz. Okrążenie dalej zjeżdża japoński lider wyścigu. Na P1 wskakuje Tajlandia, której kierowca chce przeciągnąć zmianę, ale ostatecznie ląduje w żwirowej pułapce, dzięki czemu Janosz jest już trzeci.

Deszcz się nasilił, co znacząco utrudniało utrzymywanie się na torze. Po jednym z wypadków na 7 minut wyjechał samochód bezpieczeństwa. Restart w strugach deszczu świetnie wykorzystał Janosz, który wyprzedził Miguela Ramosa i Polska została wiceliderem. Od prowadzącego Ukyo Sasahary Janosza oddzielali jednak dublowali zawodnicy, przez co nie było możliwości szybkiego odrobienia strat. W międzyczasie Belg Nico Verdonck (Audi R8) spowodował obrót Porsche 911 GT3 R Steffena Goeriga, za co później przyznano karę drive through. Sprzątnięcie samochodu Niemców wymusiło kolejny wyjazd safety cara, za którym spędzono ostatni kwadrans wyścigu.

Klasyfikacja medalowa FIA Motorsport Games 2019

Poz. Kraj Złoto Srebro Brąz
1 Rosja 1 0 2
2 Włochy 1 0 1
2 Australia 1 0 1
3 Holandia 1 0 0
3 Ukraina 1 0 0
3 Japonia 1 0 0
4 Belgia 0 2 0
5 Polska 0 1 0
5 Kostaryka 0 1 0
5 Czechy 0 1 0
5 Niemcy 0 1 0
6 Finlandia 0 0 1
6 Słowacja 0 0 1

Kilka słów podsumowania od NASZYCH SREBRNYCH MEDALISTÓW! Jeszcze raz serdeczne gratulacje dla naszych reprezentantów w Pucharze GT!🏆❤️🚗💨FIA Motorsport Games | #FIAMGamesGT

Gepostet von Polski Związek Motorowy am Sonntag, 3. November 2019

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News