Hankook pokazał swoje opony przyszłości

Hankook pokazał swoje opony przyszłości

Hankook pokazał swoje opony przyszłości

Podaj dalej

Na tegorocznych targach motoryzacyjnych w niemieckim Essen Hankook zaprezentował dwa prototypowe modele opon opracowane w ramach projektu Design Innovation. Hexonic to dostosowujące się opony przeznaczone do samochodów autonomicznych, a Aeroflow zapewniać mają maksymalny docisk w autach wyścigowych.

Opony „Aeroflow” i „Hexonic” to nowatorskie podejście do mobilności i technologii jutra, która znajdzie zastosowanie zarówno w samochodach miejskich, jak i autach wyścigowych. W tym roku południowokoreański producent ogumienia zaprosił do współpracy przy projekcie Royal College of Art w Londynie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji to „Rozwinięcie przyszłego życia poza mobilność”.

Studenci z londyńskiej uczelni mieli więc za zadanie opracować projekt ogumienia do pojazdów autonomicznych. Oprócz samego wyglądu studenci mieli również zaproponować przekonujące i możliwe do zrealizowania rozwiązania techniczne.

HEXONIC – INTELIGENTNE OPONY DLA SYSTEMÓW CARSHARINGOWYCH

Pierwszym prototypem opracowanym przez studentów Royal College of Art jest Hexonic – ogumienie przeznaczone do carsharingowych pojazdów autonomicznych, które potrafi na bieżąco analizować trasę przejazdu za pomocą siedmiu niezależnych czujników skanujących nawierzchnię.

Na podstawie zebranych w ten sposób informacji Hexonic ma automatycznie modyfikować bieżnik przy uwzględnieniu aktualnych warunków drogowych. Dzięki temu możliwe będzie np. dostosowanie przyczepności zależnie od temperatury lub rodzaju nawierzchni.

AEROFLOW – MAKSYMALNY DOCISK W SPORCIE

Druga nowa opona nosi nazwę Aeroflow i wygląda tak:

Jest to „slick” przeznaczony przede wszystkim do wykorzystania w sportach motorowych. Jego najważniejszą cechą charakterystyczną jest możliwość utworzenia „przerwy” w środku (gdzie znajduje się turbina zasysająca powietrze), co skutkować ma zwiększeniem docisku.

Klaus Krause, dyrektor europejskiego ośrodka badawczo-rozwojowego firmy Hankook: Ten projekt wpisuje się w szersze poszukiwania kreatywnych i wydajnych rozwiązań w zakresie przyszłej mobilności.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News