F1: Nie żyje Sir Frank Williams. Był legendą Formuły 1

Williams F1 Racing w niedzielne popołudnie wydał oświadczenie o śmierci legendarnego założyciela zespołu. Sir Frank Williams zmarł w wieku 79 lat w otoczeniu swojej najbliższej rodziny. 

Claire Williams i Sir Frank Williams
Podaj dalej

F1 żegna dziś legendę sportu

– Z wielkim smutkiem zespół może potwierdzić w imieniu rodziny Williamsów śmierć Sir Franka Williamsa. Założyciel i były szef zespołu Williams F1 Racing miał 79 lat. 

Ikona F1 trafiła do szpitala w miniony piątek, a sir Frank Williams zmarł – jak czytamy w oświadczeniu – spokojnie tego ranka w otoczeniu swojej rodziny. 

– Dziś składamy hołd naszemu ukochanemu i inspirującemu człowiekowi. Będzie nam bardzo brakowało Franka. Prosimy wszystkich przyjaciół i współpracowników o uszanowanie życzeń rodziny Williams dotyczących prywatności w tym czasie – czytamy dalej w oświadczeniu. 

Tych, którzy chcą złożyć hołd, zespół prosi o przekazywanie darowizn zamiast prezentów dla Stowarzyszenia Urazów Kręgosłupa. Ewentualnie zespół F1 prosi o składanie kwiatów przy wejściu do siedziby zespołu w Grove w hrabstwie Oxfordshire. Szczegóły nabożeństwa zostaną podane w odpowiednim czasie. 

Od Senny po Kubicę

Sir Frank Williams był brytyjskim biznesmenem, kierowcą wyścigowym i założycielem zespołu. Pełnił funkcję szefa od jego założenia w 1977 do 2020 roku, kiedy obowiązki przejęła jego córka – Claire. 

Legenda F1 jeździła na wózku inwalidzkim od czasu wypadku samochodowego we Francji 8 marca 1986 roku. W jego wyniku Frank doznał tetraplegii. Kiedy doszło do wypadku, jechał z menedżerem ds. Sponsorowania zespołu Peterem Windsorem wynajętym Fordem Sierra 1600 z toru Paul Ricard na lotnisko Nice. 

Williams był na torze, aby obejrzeć testy nowego samochodu Williams FW11, ale tuż po testach wracał do Londynu, aby wziąć następnego dnia udział w półmaratonie. Podczas jazdy na lotnisko stracił kontrolę nad samochodem, uderzył w barierę i spadł 2,4 metra w dół. Samochód przewrócił się na stronę kierowcy, a Williams doznał złamania kręgosłupa między czwartym i piątym kręgiem. Windsor wyciągnął Williamsa z pojazdu, czekając na służby ratunkowe. 

Założyciel legendarnego zespołu w swojej karierze miał w ekipie najlepszych kierowców, od Ayrtona Senny, przez Davida Coultharda, Jaquesa Villeneuve’a, czy… Roberta Kubicę. W swojej karierze Williams świętował zdobycie mistrzostwa konstruktorów i kierowców 7-krotnie. Po raz ostatni tytuł dla ekipy z Grove zdobył w 1997 roku Jacques Villeneuve. 

Przeczytaj również