F1, Grand Prix Kanady: 50-tka Vettela w wyścigu bez historii

Zdobywca pole position, Sebastian Vettel wygrał Grand Prix Kanady, odnosząc 50 zwycięstwo w karierze, trzecie w sezonie, pierwsze od GP Bahrajnu. Niemiec odebrał Lewisowi Hamiltonowi prowadzenie w punktacji mistrzostw świata, wyprzedzając Brytyjczyka o 1 punkt.

Ferrari ostatnio wysłuchało Il Canto degli Italiani w Montrealu w 2004 r., zdobywając dublet z Michaelem Schumacherem i Rubensem Barrichello. Vettel na Circuit Gilles Villeneuve wcześniej wygrał tylko raz w 2013 r. – ostatnim z czterech mistrzowskich sezonów.

Wyścig nie obfitował w wiele emocjonujących wydarzeń. Obsada podium była identyczna jak w kwalifikacjach. Obok Vettela stanęli Valtteri Bottas i Max Verstappen. Czwarte miejsce wywalczył zwycięzca poprzedniej rundy w Monako, Daniel Ricciardo. Australijczyk utrzymał za swoimi plecami mistrza świata, Lewisa Hamiltona, co stanowi dla niego najgorszy wynik w sezonie. Kimi Räikkönen zamknął czołową szóstkę.

Pozostali kierowcy przynajmniej raz zostali zdublowani. Na punktowanych pozycjach finiszował duet Renault Nico Hülkenberg i Carlos Sainz, najszybszy w Force India Esteban Ocon oraz rewelacyjny Charles Leclerc, który wbił się do dziesiątki Sauberem.

Vettel udanie wystartował rozpoczynając zwycięski marsz od startu mety. Za jego plecami Max Verstappen zrównał się z drugim Valtterim Bottasem, ale Fin nie dał się zaskoczyć kierowcy Red Bulla. Lance Stroll uślizgnął tylną oś Williamsa w zakręcie nr 5, wyrzucił na ścianę Brendona Hartleya i obaj zaliczyli efektowną kolizję, po której wyjechał samochód bezpieczeństwa. Kierowca Toro Rosso został wysłany do szpitala na dalszą obserwację.

W początkowej fazie wyścigu problemy z mocą miał Lewis Hamilton, co wykorzystał Daniel Ricciardo, wyprzedzając Mercedesa po pit-stopie Brytyjczyka. Mimo świeższych opon Kimi Räikkönen nie zdołał wyprzedzić Hamiltona. 300-tny wyścig w karierze Fernando Alonso zakończył się po 40 okrążeniach z powodu awarii układu wydechowego w McLarenie.

15 okrążeń przed metą chwilę grozy przeżył Valtteri Bottas, który zablokował koło i zawadził o trawę podczas dublowania Renault Carlosa Sainza. Hamilton próbował naciskać Ricciardo, ale ten zdobył się na best lapy na ostatnich okrążeniach.