Estońska policja testuje nowy system. Do wyboru mandat, lub odpoczynek

Estońska policja testuje nowy system. Do wyboru mandat, lub odpoczynek

Podaj dalej

Zdobycie pierwszego mandatu za przekroczenie prędkości nigdy nie jest przyjemnością. Dla wielu osób jest to bardzo często pierwszy przypadek złamania prawa w życiu. Estońska Policja przygotowała ciekawy system dla tych kierowców, którzy złamali przepisy właśnie po raz pierwszy. Wymieniają kary na… czas.

Jak podało estońskie radio ERR, w programie pilotażowym policja testuje nowy system na drodze między Tallinem a Raplą. W jego ramach kierowcom, którzy po raz pierwszy przekroczą dozwoloną prędkość, zaoferuje się wybór między odpoczynkiem a mandatem.

Doradca estońskiej policji powiedział dla rozgłośni, że wielu kierowców prawdopodobnie zaangażuje się w rozmowę z policjantami, dając im lepszy wgląd w przyczyny, dla których przekraczają prędkość. Rzecznik dodał, że program może pomóc w opracowaniu sposobów zmiany zachowań kierowców, które działają lepiej niż obecnie stosowane kary.

Milimetry od tragedii. Niesamowity refleks kierowcy uratował mu życie

System składa się z dwóch poziomów: osoby złapane na przekroczeniu prędkości powyżej 20 km/h, będą musiały odbyć 45-minutowy postój obok patrolu. Kierowcy, którzy złamali limit o 21-40 km/h, postoją w towarzystwie funkcjonariuszy okrągłą godzinę.

Program ma za zadanie zmianę nastawienia kierowców i uświadomienie im, że nadmierna prędkość może w rezultacie doprowadzić do tragedii. Estonia została dotknięta gwałtownym wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w latach 2017-2018, co było jedną z najważniejszych przyczyn szukania alternatywnych rozwiązań karania kierowców.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News