Dziś policyjna akcja "NURD"

Dziś policyjna akcja "NURD"

policja

Podaj dalej

Policjanci biorą dziś udział w ogólnopolskiej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, w skrócie NURD.
Celem akcji jest głównie zwracanie uwagi na bezpieczeństwo rowerzystów oraz pieszych. Nie oznacza to jednak, że policjanci będą przymykać oko na innych użytkowników dróg.

Już jedenasty raz policjanci będą zwracać szczególną uwagę na zachowanie kierujących wobec pieszych. Działania funkcjonariuszy będą zwiększone w pobliżu miejsc, gdzie doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pocieszający jest fakt, że aktualna liczba ofiar, które brały udział w zdarzeniach  drogowych jest niższa niż w zeszłym roku. Możemy czuć się nieco bezpieczniej, ale powinniśmy być w dalszym ciągu czujni. Policja zwraca uwagę, że niechronieni uczestnicy ruchu to w dalszym ciągu grupa najbardziej zagrożona wypadkami. Co więcej, dochodzi do nich głównie na miejscach teoretycznie bezpiecznych, takich jak: przejścia dla pieszych, chodniki, przystanki.

Jako kierowcy, powinniśmy zachować szczególną ostrożność w pobliżu takich właśnie miejsc, oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu, znajdującemu się na pasach.
Zwracajmy uwagę na zakaz wyprzedanie pojazdów, na przejściu dla pieszych, oraz na omijanie pojazdów, które zatrzymały się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Z drugiej jednak strony piesi często traktują przejścia jako obszar pełnej samowolki, niejednokrotnie wychodząc pod koła rozpędzonego pojazdu – przypominamy więc, że to jest już niestety wtargnięcie na jezdnię – zachowajmy zatem ostrożność.

Poruszając się pieszo nie zapomnijmy także o wyposażeniu się w elementy odblaskowe. Kiepskie warunki pogodowe ograniczające widoczność to zmora kierujących w okresie jesienno-zimowym. Korzystanie z odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego lub rowerzysty. Kierujący mogą na czas nas zauważyć i skutecznie ominąć. Wydatek kilku złotych może uratować życie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News