Ty też możesz wystartować w Rajdzie Dakar!

Ty też możesz wystartować w Rajdzie Dakar!

Podaj dalej

Rajd Dakar, największa i najbardziej znana impreza motorsportowa na świecie, co roku przyciąga rzesze śmiałków, którzy chcą zmierzyć się z pustynnym wyzwaniem. Co jednak trzeba zrobić, by wystartować w imprezie?

Oczywiście podstawowym wymogiem jest zgromadzenie niezbędnego do startu budżetu oraz pojazdu. Jednak, co od zawodników wymaga organizator?

Regulamin imprezy dopuszcza do udziału niemal każdego. Oczywiście impreza jest przygotowywana zgodnie z międzynarodowymi przepisami, ale do startu organizator może dopuścić każdego jeśli tylko skończył 18 lat. To tak naprawdę jedyny wymóg.

By na starcie nie pojawiały się jednak osoby nie mające pojęcia o tym, co je czeka, podczas odbioru administracyjnego mogą być wyrywkowo sprawdzone przez organizatora ze znajomości regulaminu oraz ogólnego charakteru imprezy.

Co więcej zawodnicy nie muszą wpłacać kaucji za sprzęt, który otrzymają, jak np. nadajnik GPS, który ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Śmiałkowie będą musieli za nie zapłacić tylko w przypadku uszkodzenia. Oczywiście organizatorzy zaznaczają, że zawodnicy akceptując regulamin są w pełni świadomi ryzyka, jakie niesie ze sobą start.

W ramach wpisowego organizator zapewnia transport sprzętu, ubezpieczenie, pomoc medyczną oraz posiłki na biwakach. Motocykliści i zawodnicy quadów mogą liczyć także na tankowanie podczas etapów.

Dakar od początku swojego istnienia miał być imprezą również dla amatorów, którzy chcą spróbować swoich sił. Dzięki podtrzymaniu tego ducha, obecnie jest to jedna z nielicznych imprez, gdzie zawodowcy walczący o sekundy znajdują się na tej samej trasie co pasjonaci, dla których jest to przygoda życia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News