Dakar 2020: Etap 7 - Rijad - Wadi ad-Dawasir: Pora na najdłuższy odcinek specjalny

Dakar 2020: Etap 7 - Rijad - Wadi ad-Dawasir: Pora na najdłuższy odcinek specjalny

9 interakcji

Podaj dalej

Po dniu przerwy w Rijadzie, uczestników Rajdu Dakar czeka wymagająca przeprawa. Siódmy etap z metą w Wadi ad-Dawasir mierzy 741 km, z czego aż 546 km stanowi odcinek specjalny.

Choć w tej edycji supermaratonu były już dłuższe etapy, to właśnie w niedzielę zawodników czeka najdłuższy oes w całej imprezie. Będzie to także jeden z najbardziej zróżnicowanych odcinków. Na dystansie ponad pół tysiąca kilometrów piaszczysta trasa będzie przeplatana licznymi, ale krótki strefami wydm, na których można stracić wiele czasu. Nie zabraknie także paru sekcji szutrowych.

Tak długa wyprawa na południe będzie wymagała dotankowania pojazdów. Na samym oesie organizator wytyczył dwie takie strefy. Jedną w połowie, drugą pod koniec próby sportowej. Szczęśliwie dla zawodników, walka o jak najlepszy czas na tak potężnym dystansie nie będzie zakończona długą dojazdówką. Punkt zjazdowy z oesu znajduje się w odległości tylko kilkudziesięciu kilometrów od Wadi ad-Dawasir.

Mapa 7. etapu

Miasto

Wadi ad-Dawasir będzie gościć dakarową karawanę aż przez 3 dni. Miasto jest położone przy jednym z głównych szlaków komunikacyjnych w Arabii Saudyjskiej, ale najbardziej słynie z atrakcji archeologicznych. Kilkudniowy pobyt ma posłużyć zresztą promocji turystyki do tego miejsca.

W rejonie miasta zamieszkałego przez nieco ponad 100 tys. ludzi znajduje się kilka świetnie zachowanych fortów i pałaców, których nie nadkruszył ząb czasu. To pozostałości po starożytnej cywilizacji królestwa Kinda, które obecnie zajmują obszar ponad 20 tys. mkw.

Miasto znajduje się w strefie gorącego klimatu pustynnego. Latem temperatury regularnie przekraczają tam 45°C, a zimą potrafią spaść nawet poniżej 5°C.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News