Dakar 2020: Etap 1 - Jeddah - Al Wajh: Początek rajdu w arabskiej stolicy piłki nożnej

Dakar 2020 rozpoczyna się w Jeddah.

Dakar 2020: Etap 1 – Jeddah – Al Wajh: Początek rajdu w arabskiej stolicy piłki nożnej
Podaj dalej

Jest to najbliższe świętemu miastu Mekka miejsce, gdzie mogą przebywać wyznawcy innych religii poza islamem, ponieważ najświętsze miasto muzułmańskie jest zamknięte dla innowierców. Nadmorskie położenie miasta nieco je ochładza i łagodzi pustynny klimat. W Jeddah ma również powstać najwyższy budynek na świecie Jeddah Tower, który sięgać będzie 1000 metrów.

Pierwszy etap obejmuje łącznie 752 km, a zawodnicy zakończą dzień w Al Wajh, które leży na wybrzeżu Morza Czerwonego i jednym z największych miast regionu Tabuk. Etapy specjalne, na podstawie których tworzone są ogólne klasyfikacje, stanowią 319 km trasy w dniu inauguracji.

Mimo, że to sam początek rajdu, to na pewno nie spaceru po parku. Odcinek zawiera wszystkie składowe Dakaru: szybkie i kręte wydmy, a także liczne kamienie i głazy.

Przy całej tej różnorodności tego mini-Dakaru nie można lekceważyć.

Mapa 1. etapu:

Cała trasa Rajdu Dakar będzie wynosiła aż 7856 km, z czego 5097 km to odcinki specjalne. Wszystko to podzielone na 12 etapów rozgrywanych między 5 a 17 stycznia (z jednym dniem przerwy, który przypada na 11 stycznia w Rijadzie).

Początek rajdu to szczególnie ważny moment rywalizacji. Wszyscy kierowcy będą musieli bowiem znaleźć równowagę między dobrym tempem, a bezpiecznym zameldowaniem się na mecie.

Miasto

Jeddah jest głównym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i kulturalnym Arabii Saudyjskiej. W mieście działa m. in. rafineria ropy naftowej, walcowania żelaza, czy huta aluminium. W 2010 roku mieszkało tutaj 3,4 mln mieszkańców, dla których głównym sportem jest piłka nożna. 

Siedzibę ma tutaj najstarszy klub sportowy Arabii Saudyjskiej – Al-Ittihad Dżudda założony w 1927, a także powstały 10 lat później Ahli Dżudda. Są to jedne z nie tylko najlepszych drużyn w kraju, ale i na całym kontynencie. 

W sezonie 2016 na spektakularnym stadionie King Abdullah Sports City drużyna Al-Ittihad podjęła słynne Atletico Madryt

To także najbardziej zróżnicowane miasto w Arabii Saudyjskiej, które uznawane jest za najbardziej liberalne i kosmopolityczne. Boom naftowy z ostatnich 50 lat przyczynił się do napływu kolejnych imigrantów z Europy, Ameryki Północnej i Azji Południowo-Wschodniej.

Przeczytaj również