Bohaterowie drugiego planu - pojazdy wsparcia. Bez nich ukończenie rajdu mogłoby być niemożliwe.

Ekstremalnie ciężkie warunki Rajdu Dakar wymuszają na zawodnikach bycie w pełnej gotowości i pracę na podkręconych obrotach.

Bohaterowie drugiego planu – pojazdy wsparcia. Bez nich ukończenie rajdu mogłoby być niemożliwe.
Podaj dalej

Przez cały czas trwania rajdu muszą zachowywać skupienie i potrafić odnaleźć się w każdej sytuacji. Jednak to połowa sukcesu. Zarówno kierowcy, tak i pojazdy muszą być cały czas w 100% sprawne, dlatego właśnie potrzebują zespołów wsparcia. Te gigantyczne ciężarówki o mocy przekraczającej często 1000 koni mechanicznych to zazwyczaj wycofane pojazdy wyścigowe z kategorii ciężarówek.

Są ogromne, ale mimo swojej wagi (dochodzącej do 10 ton)są również zaskakująco zwinne. Czasem zadziwiające jest jak dobrze potrafią poruszać się po surowym pustynnym terenie. Wewnątrz pojemne wnętrze mieści do 60 000 części zamiennych na każdą okazję oraz mobilny warsztat naprawczych. Trzeba przyznać, że z takim wyposażeniem ekipa pojazdu wsparcia potrafi zawstydzić niejeden okoliczny warsztat. Ilość części zapasowych pozwoli nawet na na przebudowę całego samochodu lub motocykla.

Podczas etapu maratońskiego pojazdy startujące w rajdzie mają ograniczony dostęp do pojazdów pomocniczych podczas zawodów. Oznacza to, że gdy coś pójdzie “nie tak”, zespół musi znaleźć sposób, aby to naprawić.

Pomimo ogromnych odległości pokonywanych na trasie całego rajdu i warunków jakie tam panują, czasy pomiędzy drużynami są często podobne – opóźnienie wynoszące zaledwie kilkanaście minut. Sprawnie przeprowadzona akcja serwisowa może pozytywnie odbić się na końcowym wyniku.

Warto także zwrócić uwagę, że pojazdy wsparcia pokonują inną, krótszą trasę niż startujący w rajdzie, natomiast współzawodniczą z innymi ekipami wsparcia na trasie.

Joker wśród ciężarówek

Choć nie uczestniczy w rywalizacji, bez wątpienia ukończenie rajdu bez mobilnej myjki Karchera nie byłoby możliwe. W tym roku firma Karcher po raz drugi zaprezentuje podczas rajdu swoje nowoczesne mobilne centrum czyszczące – zabudowaną wysokociśnieniowymi urządzeniami czyszczącymi Karcher ciężarówkę z napędem na cztery koła. Ten niezwykły pojazd przemierzy z uczestnikami całą trasę Dakaru dbając o czystość pojazdów, które przecież, tak samo jak i kierowcy, są poddawane podczas morderczej rywalizacji, najcięższej próbie.

Urządzenia wysokociśnieniowe Karcher są zaprojektowane tak, aby sprostać wszelkim wymaganiom i pracować efektywnie w różnych obszarach. I tak podczas Dakaru służą do czyszczenia wszystkich pojazdów przemierzających trasę rajdu i przygotowania ich do dalszych prac serwisowych. Kierowcy bardzo cenią to wsparcie, gdyż dzięki temu mogą pozyskać wiedzę na temat stanu technicznego swojego pojazdu, a ich ekipa może sprawnie naprawić auto czy motocykl i przygotować go do dalszych zmagań.

Przeczytaj również