Audi R8 Cup: Czas na ostatnie rozstrzygnięcia na Nurburgring

Audi R8 Cup: Czas na ostatnie rozstrzygnięcia na Nurburgring

1 interakcja

Podaj dalej

Już w najbliższy weekend położony w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat obiekt Nurburgring będzie gościł szóstą i finałową rundę cyklu Audi Sport Seyffarth R8 LMS Cup. W dziesięciu do tej pory rozegranych wyścigach sezonu 2018 aż dziewięciokrotnie na najwyższym stopniu podium stawał mistrz serii Scirocco R Cup z 2010 roku oraz aktualny lider klasyfikacji generalnej – Kris Heidorn. Niemiec nie może być jednak jeszcze pewien swojego tytułu, bowiem nie dojechanie do mety mogłoby poskutkować ogromną stratą punktową.

Nurburgring będzie także areną ostatnich rozstrzygnięć w klasyfikacji juniorskiej, w której po 5. rundach Audi Sport Seyffarth R8 LMS Cup na czele znajduje się Bartosz Paziewski. Młodziutki Polak zebrał na swoim koncie do tej pory 139 punktów, a zaledwie 2 mniej zdobyła węgierska zawodniczka Vivien Keszthelyi. Na 3. miejscu z szansami na końcowy triumf znajduje się Robin Rogalski. Walka wśród zawodników, którzy nie przekroczyli jeszcze 20 lat, zapowiada się więc niesamowicie interesująco.

Niemiecki tor położony w miejscowości Nurburg został otwarty w 1985 roku (w znanym dziś kształcie), jednak w tej okolicy wyścigi miały miejsce już od lat 20. poprzedniego stulecia. Wszystko za sprawą ponad 20-kilometrowej nitki Nordschleife, która biegnie wokół średniowiecznego zamku i miejscowości położonej w górach Eifel. Zielone Piekło – jak sam nazwał tę trasę Sir Jackie Stewart, jest jedną z największych atrakcji na Nurburgringu.

Kierowcy Audi Sport Seyffarth R8 LMS Cup, podobnie jak cała stawka DTM i Formuły 3, ścigać będą się na nowej, krótszej wersji trasy. Aż do roku 1993 zawodnicy rywalizujący w prestiżowym Deutsche Tourenwagen Masters prowadzili walkę koło w koło na elektryzującej Północnej Pętli, jednak w celu ułatwienia kibicom dostępu do obserwowania większej ilości akcji, zawody przeniesiono na unowocześnioną, 3,6-kilometrową nitkę używaną również (w nieco innej konfiguracji) w Formule 1.

Jednym z najbardziej utytułowanych kierowców DTM na tym torze jest Bernd Schneider, ojciec ścigającego się w Audi Sport Seyffarth R8 LMS Cup, Patricka. 5-krotny triumfator DTM na obiekcie w górach Eifel wygrywał aż trzykrotnie, a pasję i znajomość tego toru przekazał swojemu synowi, który pełni tu rolę pełnoetatowego instruktora wyścigowej jazdy.

Na starcie nie zabraknie również trzeciego z polskich zawodników – Jędrzej Szcześniak reprezentujący barwy zespołu Daftracing przyjedzie do Niemiec wraz ze swoim inżynierem wyścigowym, liderem cyklu GSMP, Michałem Ratajczykiem, który będzie czuwał nad właściwymi ustawieniami Audi R8 LMS GT4 i przebiegiem całego weekendu. Dla Jędrzeja, który w Misano pokazał świetne tempo, będzie to czwarty start w monomarkowym pucharze.

Harmonogram rywalizacji na Nurburgringu przedstawia się następująco – piątek będzie dniem przeznaczonym na treningi. Pierwszy z nich rozpocznie się punktualnie o godzinie 14:00, natomiast drugi wystartuje 5 minut przed 16:00. W sobotę o godzinie 9:20 rozpocznie się pierwsza sesja kwalifikacyjna, która zdeterminuje pozycje startowe przed pierwszym wyścigiem, zaplanowanym na ten sam dzień, o godzinie 15:15.

Finałowy dzień rozpocznie się dokładnie o tej samej porze – czasówka trwająca 30 minut rozpocznie się o godzinie 9:20, natomiast na ostatni wyścig sezonu 2018 będziemy musieli poczekać do godziny 16:25. Po wywieszeniu flagi w biało-czarną szachownicę organizatorzy cyklu przewidzieli uroczystą ceremonię wręczenia nagród, uświetnioną przez Piotra „Timiego” Piotrowskiego – mistrza Evil Steak House, który dla zawodników, ich rodzin, mechaników, organizatorów i mediów przygotuje nietuzinkową kolację.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News