Apple nawiązuje współpracę z VW. Czy Tesla ma się czego obawiać ?

Jak donosi dziennik „New York Times” Apple będzie pracował nad samochodami autonomicznymi razem z Volkswagenem. Przed podpisaniem umowy amerykański koncern chciał dopiąć współpracę z BMW i Mercedesem, jednak strony nie doszły do porozumienia.

Apple nawiązuje współpracę z VW. Czy Tesla ma się czego obawiać ?
Podaj dalej

Zarówno BMW jak i Mercedes-Benz nie chciały przystać na warunki stawiane przez Apple. Amerykanie domagali się przekazania im pełnej kontroli nad danymi i designem samochodu. Po fiasku rozmów z BMW i Mercedesem Apple porozumiało się z Volkswagenem, którego van T6 Transporter będzie przekształcony w autonomiczny pojazd do przewożenia pracowników amerykańskiej firmy. Samojezdne T6 Transporter mają wyjechać na drogi w 2019 roku.

Na bazie tego modelu powstanie pierwszy samochód autonomiczny w kooperacji Apple i Volkswagena

Porozumienie z niemieckim koncernem motoryzacyjnym jest elementem wewnętrznego programu Apple nazwanego Tytan, który ruszył w 2015 roku. Pierwotnym założeniem koncernu było stworzenie samochodu elektrycznego, jednak po licznych problemach postanowiono skoncentrować się na rozwijaniu technologii autonomicznej jazdy.

W ramach programu testowano na publicznych drogach Kalifornii samochody Lexusa, wyposażone w systemy autonomicznej jazdy. Jednocześnie wykorzystano tę technologię w transporcie pracowników Apple przemieszczających się między biurami siedziby firmy w Cupertino.

Pierwotnie nad projektem Tytan pracowały setki osób, których zadaniem było stworzenie samochodu zdolnego do konkurowania z pojazdami Tesli. Jednak z czasem zespół został okrojony do ekspertów zajmujących się oprogramowaniem i systemami wykorzystywanymi w autonomicznej jeździe.

Przeczytaj również