Nowe prawo jazdy – Unia Europejska z ciekawymi planami
Obecnie uprawnienia do jazdy samochodem podzielone są na różne kategorie. Poza tym możemy na ich tyle znaleźć również kody, które dodatkowo zapewniają szereg informacji o naszym dokumencie. Musicie wiedzieć, że Unia Europejska na przestrzeni tego roku przygotuje tekst nowej dyrektywy dotyczącej uprawnień kierujących. Poza szeregiem rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego, znajdziemy tam wzmiankę o samym dokumencie – na którym w dzisiejszym artykule się skupimy.
Urzędnicy z Unii proponują zmianę przepisów dotyczących uzyskiwania uprawnień. Wedle tego założenia możliwość zdobycia kategorii B, C oraz C1 byłoby możliwe przed osiągnięciem obecnie wymaganego wieku. Wyglądałoby to mniej więcej tak, że zarówno prawo jazdy kategorii B jak i C1 mogłoby być uzyskane przed 18. rokiem życia, natomiast kategoria C przed 21. rokiem życia. Warunkiem byłoby jednak to, że do osiągnięcia standardowego wieku, osoba taka mogłaby prowadzić pojazd jedynie w obecności bardziej doświadczonego kierowcy. Mamy tu zatem do czynienia z dodatkowym przywilejem, który wiąże się jednocześnie z szeregiem obowiązków do spełnienia.
Prawo jazdy z kodem 98.02 – jak to w ogóle ma działać?
Taki kod pojawiłby się na dokumencie prawa jazdy osób, które zdobyły uprawnienia do prowadzenia pojazdów przed przekroczeniem dolnego progu wiekowego. Oczywiście wcześniej zdobyte uprawnienia, wiązać się będą z pewnymi ograniczeniami. Mianowicie chodzi o to, że taki młody kierowca będzie mógł prowadzić jedynie, gdy jedzie z nim dorosły pasażer na prawym siedzeniu z przodu. Towarzysząca mu osoba musi posiadać prawo jazdy uzyskane na terenie Unii Europejskiej danej kategorii od przynajmniej pięciu lat oraz ukończony 25 rok życia. Dorosły pasażer musi również jeszcze dwa wymogi. Nie może mieć zatrzymanego prawa jazdy od co najmniej 5 lat i nigdy nie otrzymał wobec niego zakazu jazdy.
Ktoś już wcześniej wpadł na podobny pomysł
W naszym kraju nie jest to zupełna nowość. Kiedyś było można zdobyć prawo jazdy kategorii B już w wieku 17 lat. Oznacza to, że kandydat mógł przystąpić do kursu mając jeszcze 16 lat. W 2018 roku polski rząd również wyszedł z podobną propozycją, choć idea była nieco inna. Gdyby wprowadzono pomysł w życie, dałoby to prawo kandydatom szukającym się już do egzaminu praktycznego na trenowanie jazdy pod okiem rodzica lub opiekuna prawnego.