Szkolenia dla seniorów do końca listopada. Mają one zwiększyć bezpieczeństwo kierowców

Specjalne szkolenie dla uczestników ruchu drogowego. Czas na skorzystanie z kursu kończy się do końca listopada. Mogą skorzystać z niego wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 60 lat bez względu na płeć. Całe przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa wśród osób starszych, które nierzadko nie są świadome, czym w ogóle narażają się wsiadając do samochodu. Uprawnieni instruktorzy opowiedzą chętnym o działaniu leków wraz z ich wpływem na percepcję. To samo tyczy się zmian, jakie zachodzą w każdym człowieku wraz z wiekiem.

Szkolenia dla seniorów do końca listopada. Mają one zwiększyć bezpieczeństwo kierowców
Podaj dalej

Szkolenia dla seniorów do końca listopada

Szkolenia dla seniorów
FREEPIK

Każdego roku dochodzi do sporej liczby wypadków. Istnieje wiele sposobów na zminimalizowanie potencjalnego ryzyka na drodze. Często prowadzi się z tego powodu różnego rodzaju kontrole policyjne. Tym razem jednak zdecydowano się na zorganizowanie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Stworzono je z myślą o seniorach, którzy ukończyli 60 lat. Trzygodzinny wykład zapewni im dawkę przydatnej wiedzy. W trakcie wykładu emeryci poznają zarówno te podstawowe jak i mniej znane informacje, które podczas podróży mogą dla wielu z nich okazać się kluczowe. Kurs nie jest obowiązkowy, ale już teraz gorąco zachęcamy was, aby wziąć w nim udział, póki istnieje taka możliwość. Każdy z nas bez względu na wiek powinien zdawać sobie sprawę, że po wejściu do samochodu, bezpieczeństwo odgrywa najważniejszą rolę. Jak ma to wyglądać w praktyce? 

Specjalnie szkolenia organizowane są we wszystkich województwach. Od 18 września do samego końca listopada seniorzy mogą bez żadnego problemu uczestniczyć w wykładach. W czasie ich trwania usłyszą od instruktorów o ważnych zasadach bezpiecznego poruszania się samochodem. Wykładowcy postarają się także uświadomić osobom starszym, jakie zmiany zachodzą w każdym człowieku wraz z wiekiem i jak potencjalnie wpływają one na percepcję za kółkiem. Instruktorzy poruszą również temat lekarstw i tego, jak w negatywny sposób mogą one działać na kierowców. 

Harmonogram wszystkich zajęć bez większego problemu można znaleźć na stronie internetowej seniornadrodze.pl. Jeżeli jesteście zainteresowani wzięciem udziału w kursie, zachęcamy was do zajrzenia na tę stronę. 

Wbrew pozorom to nie seniorzy najczęściej doprowadzają do kolizji i niebezpiecznych wypadków. Według policyjnego raportu na czele najniebezpieczniejszych kierujących są ci młodzi w wieku 18-24 lat, dla których przelicznik liczbowy spowodowanych wypadków na 10 000 mieszkańców wynosi 12,01. Na drugim miejscu są kierowcy w wieku 25-39 lat, których przelicznik wynosi 7,26.  Dla porównania musicie wiedzieć, że w przypadku osób po 60 roku życia wynosi on jedynie 3,64. 

Najbardziej narażona grupa

Dane z 2022 roku jasno mówią, że aż 50 proc. śmiertelnych ofiar potrąceń stanowią piesi powyżej 60. roku życia. Przekłada się to na naprawdę dużą liczbę zgonów. Mimo, że osoby starsze rzadziej wsiadają na rower, to i tak znacznie bardziej ryzykują swoim życiem niż młodsza część społeczeństwa. Z powodu wieku i różnych dolegliwości, jakie mogą pojawić się po 60. istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo tego, że potrącenie zakończy się śmiercią.

Choć najbardziej narażoną grupą bez wątpienia są osoby starsze, to my wszyscy powinniśmy bardzo na siebie uważać. Przechodzenie przez ulicę, czy jazda rowerem wraz z autami mogą się dla nas wszystkich skończyć tragicznie. W końcu różne sytuacje zdarzają się na drodze nigdy nie wiadomo, kiedy wyskoczy zza rogu pirat drogowy. Nawet wzmożone akcje policji nie zagwarantują nam pełnego bezpieczeństwa, dlatego apelujemy do was o rozwagę. Dbajcie o siebie i innych, i nigdy nie zapominajcie, aby się rozejrzeć na przejściu, nawet takim ze światłami.

 

Przeczytaj również