Wymiana opon na zimowe. Czy trzeba to zrobić już teraz, czy można jeszcze poczekać?

W podjęciu decyzji o tym, że wymiana opon na zimowe jest konieczna, zawsze pomaga aura. To dlatego, że to właśnie z myślą o pogodzie stosuje się inną mieszankę w ogumieniu latem, a inną zimą. Eksperci mają w tej sprawie konkretne zalecenia. To dlatego, że jazda z oponami niedostosowanymi do zimowych warunków pogodowych wydłuża drogę hamowania i pogarsza trakcję samochodu. Jakie to są te zimowe warunki i czy to już teraz powinno się zmienić ogumienie na te zimowe?

wymiana opon na zimowe
Podaj dalej

– Wymiana opon na zimowe – czy polscy kierowcy taki obowiązek mają?
– W jakich temperaturach powinno się korzystać z zimowych opon?
– Czy można dostać mandat za brak zimowych opon?

Wymiana opon na zimowe nie jest w Polsce obowiązkowa. Przepisy prawa takiego obowiązku na kierowców nie nakładają, ale eksperci nie mają wątpliwości – opony letnie zimą kompletnie się nie sprawdzają. Dlaczego?

Konieczność wymiany opon podyktowana jest składem mieszanki, z jakich wykonuje się te na lato. Specjaliści tam dopracowali ogumienie, aby gwarantowało przyczepność w odpowiednich temperaturach. Widać to nawet w kształcie ich bieżnika.

Na tych letnich liczba lameli jest niewielka w porównaniu z tymi zimowymi, które muszą toczyć się w śniegu. Ponadto te letnie nie gwarantują optymalnej elastyczności zimą i w niskich temperaturach stają się zbyt twarde. Jazda na takich nie jest bezpieczna.

wymiana opon na zimowe
FREEPIK

W jakich temperaturach wymiana opon na zimowe jest konieczna?

Eksperci zalecają założenie opon zimowych, gdy temperatura na zewnątrz w ciągu dnia oscyluje w granicy około 7 stopni Celsjusza. To taka powszechnie przyjęta wartość graniczna, przy której opony letnie stają się twarde i tracą dużą część swoich właściwości. Te zimowe zaś nie będą na tyle miękkie, by bieżnik zbyt szybko się ścierał.

Prognozy pogody na najbliższe dni przewidują, że w Polsce będzie jeszcze zbyt ciepło na takie opony. Jedynie kierowcy w Suwałkach i w Sudetach mogą mieć epizodycznie do czynienia z temperaturą nieco powyżej 7 stopni w dzień. Sytuacja może się jednak zmienić po 1 listopada. To data kluczowa dla kierowców, którzy często wyjeżdżają poza miejsce zamieszkania, by odwiedzić w tym dniu groby najbliższych. To jasny sygnał do tego, by wymianę opon wcześniej zaplanować. Nie jest tajemnicą, że w tym okresie często pojawią się długie kolejki u wulkanizatorów.

mechanik wymiana opon
FREEPIK

Czy w Polsce jest mandat za brak opon zimowych?

Jeśli chodzi o konkretny przepis, to takiego nie ma. Jest jednak mandat za spowodowanie kolizji i taki można dostać, jeśli funkcjonariusze wykażą, że przyczyną była jazda na letnim ogumieniu w samochodzie. Nowy taryfikator przewiduję na tę okoliczność karę finansową w wysokości przynajmniej 1000 zł.

Kierowca na letnich oponach zimą może mieć też problemy z ubezpieczycielem, jeśli będzie sprawcą wypadku, bądź kolizji. To dlatego, że może on skorzystać ze specjalnego paragrafu w umowie, który mówi o rażącym niedbalstwie. Jeśli to zrobi, kierowca otrzyma niższe odszkodowanie. Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie OC, to towarzystwo nie może odmówić wypłaty kierowcy, która spowodował wypadek, jadąc na letnich oponach.

Mandat za opony można dostać niezależnie od tego, czy są zimowe, czy nie. Policja sprawdzi inne ważne parametry tj. wysokość bieżnika, ciśnienie opony i stan techniczny. Kierowcy wybierając się poza miejsce zamieszkania, muszą zapoznać się z oznakowaniem. Tam, gdzie będzie takowe, mówiące o nakazie stosowania elementów przeciwpoślizgowych, a kierowca nie będzie ich posiadał – mandat jest więcej niż pewny. Analogicznie, jazda na oponach z kolcami tam, gdzie nie jest to wskazane, wiąże się nawet z zakazem dalszej jazdy.

Przeczytaj również