Od 10 stycznia na to powinni uważać kierowcy. Mandat to nie najgorsze, co może ich spotkać

Najbliższe dni na drogach nie będą łatwe, a o mandat może być łatwiej. To dlatego, że jazda samochodem będzie utrudniona. Według najnowszych informacji, od wtorku przez Polskę będzie wędrował aktywny front opadów wraz z silnym wiatrem. To wiąże się z ryzykiem wystąpienia na drogach niebezpiecznych sytuacji.

mandat policja telefon samochód przepisy prawo
Podaj dalej

Kierowcy powinni pamiętać, że przygotowany samochód i kilka zasad pozwalają jeździć w deszczu bezpiecznie

Załamanie pogody niosące ze sobą wietrzną pogodę z opadami deszczu to dla kierowców gorsza widoczność wpływająca na czas reakcji i ryzyko poślizgu na mokrych drogach. Dobrze jest się upewnić, że samochód jest przygotowany, by sobie poradzić z wymagającą nawierzchnią.

Szczególną uwagę, trzeba zwrócić na opony, bo mają one fundamentalne znaczenie w radzeniu sobie z jazdą w deszczu. Bieżnik opony jest niezwykle ważny, bo to rowki na zewnętrznej stronie opony, które odpychają wodę od samochodu, pomagają mu zachować przyczepność na śliskiej nawierzchni. Im niższa głębokość bieżnika, tym większe ryzyko poślizgu lub aquaplaningu samochodu.

Ograniczona widoczność, spowodowana ciągłym uderzaniem wody o szyby samochodu wymaga od kierowcy zachowania bezpiecznej odległości od samochodów. Zyskuje się wówczas niezbędny czas na reakcję i zauważenie wszelkich zmian w ruchu z przodu. Te mogą wymagać nagłego zatrzymania samochodu.
Pomocne mogą się okazać preparaty określane mianem niewidzialnej wycieraczki w sprayu. Ich działanie zapobiega gromadzeniu się mas wody na przedniej szybie. Co nie znaczy, że tych w samochodzie nie należy wymienić, jeśli nie zbierają wody, jak powinny.

samochód deszcz mandat szyba
Pixabay

Mandat to nie najgorsze, z czym przyjdzie się zmierzyć

Jazda samochodem zgodnie z przepisami wymaga właściwego oświetlenia pojazdu, a każde zaniedbanie tej kwestii to mandat dla kierowcy. W czasie deszczu i ograniczonej widoczności należy używać świateł mijania. To kluczowe, by inni kierowcy mogli Cię łatwo zobaczyć na drodze. Żarówki warto regularnie wymieniać, by uniknąć bardzo niebezpiecznych sytuacji.

Jazda przez głęboką wodę skutkuje m.in. zamoczeniem hamulców, co znacznie zmniejsza siłę ich oddziaływania. W związku z tym kierowcy powinni kilkakrotne użyć pedału hamulca po wyjeździe z głębokiej wody, by pozwolić wodzie odparować, a hamulcom powrócić do normalnego stanu. Niestety bywa i tak, że wjazd w kałużę w przypadku niektórych samochodów może zakończyć się zwichrowaniem tarcz hamulcowych. To na skutek szoku termicznego, gdy rozgrzane jazdą mają kontakt z chłodną wodą.

Wszyscy kierowcy w najbliższych dniach powinni wykazać się rozsądkiem i nie wydawać osądów, co do umiejętności innych. Ocena warunków na drodze bywa często subiektywna. Najgorsze co można zrobić, to jazda szybsza, niż być powinna. Prędkość w połączeniu z kałużą lub dużą ilością wody na drodze, to perspektywa utraty pełnej kontroli nad swoim samochodem. Mandat to najmniejsze zmartwienie wobec zjawiska aquaplaningu, z którym nawet doświadczony kierowca nie wygra.

NIE PRZEGAP

https://wrc.net.pl/mh-od-1-lutego-kierowcy-musza-na-to-bardzo-uwazac-pojawi-sie-wazna-zmiana-i-okazji-na-trzycyfrowe-mandaty-bedzie-wiecej

https://wrc.net.pl/mh-kierowcy-musza-to-zrobic-do-25-stycznia-niewielu-zdaje-sobie-z-tego-sprawe-a-kara-wynosi-ponad-700-zl

Przeczytaj również