Od nowego roku kierowcy z nowymi konsekwencjami. Nikt się nie uchowa przed tego typu kontrolami

Nowy rok niesie ze sobą zmiany w wielu przepisach, które określają zasady, według których pracują kierowcy. Oprócz zmian, w wysokości niektórych opłat, wiele zmieni się w życiu tych, którzy jeżdżą samochodami zawodowo. Przepisy zatwierdzone przez Sejm 1 grudnia dają pracodawcom nowe uprawnienie.

Od nowego roku kierowcy z nowymi konsekwencjami. Nikt się nie uchowa przed tego typu kontrolami
Podaj dalej

Nie tylko policja, pracodawca też sprawdzi trzeźwość kierowcy

Kierowcy zawodowi zatrudnieni m.in. w branży kurierskiej i transportowej od nowego roku podlegają nowym przepisom. To dlatego, że uchwalona przez Sejm w 1 grudnia nowelizacja Kodeksu pracy reguluje ważną kwestię w pracy kierowców – trzeźwość.

W związku z tym, że pracodawcy domagali się zmiany przepisów w kwestii uprawnień do kontroli, ich głos został wysłuchany. Co to znaczy dla kierowców?

Zgodnie z przyjętymi przepisami, pracodawca będzie mógł przeprowadzić taką kontrolę samodzielnie. Nastąpi ona, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia. Co ważne kierowca nie tylko będzie musiał się poddać badaniu z użyciem alkomatu, ale i narkotestu.

kierowcy alkomat prawo
Pixabay

Konsekwencje są oczywiste

W przypadku, gdy pracodawca potwierdzi nietrzeźwość pracownika, nie dopuści go do pracy. Taka sytuacja powoduje, że ma podstawy do tego, by zwolnić go dyscyplinarnie z pracy. Badanie alkomatem, od nowego roku będzie stanowić właściwy dowód ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.

Wśród łagodniejszych form karania jest upomnienie lub nagana. Kodeks pracy pozwala również stosować kary pieniężne. Nie mogą przewyższać 1/10 części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń.

Definicję stanu nietrzeźwości w określono w art. 46 ust 3 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zachodzi on wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

– stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo
– obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Natomiast na stan po użyciu alkoholu ma miejsce, jeżeli zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:-stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
– obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Do badania alkomatem pracowników nadal będzie uprawniona policja. Nowe przepisy mają pomóc pracodawcom wielu innych branż, gdzie wypadki przy pracy nie są rzadkością.

NIE PRZEGAP

https://wrc.net.pl/mh-od-dzis-wazne-zmiany-w-oznakowaniu-dobrze-o-nich-wiedziec-by-mandatu-uniknac

https://wrc.net.pl/mh-kolekcjonerow-punktow-karnych-czekaja-zmiany-straca-prawo-jazdy-zupelnie-inaczej

 

Przeczytaj również