Od dziś ważne zmiany w oznakowaniu. Dobrze o nich wiedzieć, by mandatu uniknąć

Od dziś ważne zmiany w oznakowaniu. Dobrze o nich wiedzieć, by mandatu uniknąć

nowe oznakowanie ryzyko mandatu

Podaj dalej

Od dziś kierowcy spotkają na drogach nowe oznakowanie, którego nieznajomość może się wiązać z ryzykiem otrzymania mandatu. Kluczowa jest zwłaszcza jedna zmiana, którą wprowadzono ze względu na sporą uciążliwość dla kierowców.

Od dziś nowe oznakowanie- jedno jest szczególnie ważne

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało rozporządzenie dotyczące znaków drogowych, które obowiązuje od dzisiaj, więc warto wiedzieć, co się zmienia, by mandatu nie dostać. Zmiany nie są drastyczne, więc nie jest to dla kierowców żadna uciążliwość.

Nowe znaki są czytelniejsze i mają za zadanie nie tylko poprawić bezpieczeństwo na drogach, ale znacznie ułatwić podróżowanie. Kluczowa dla kierowców jest zwłaszcza jedna zmiana, która dotyczy miejsca postoju taksówek.

Do tej pory uniknięcie mandatu za parkowanie w pobliżu stanowiło dla kierowców nie lada wyzwanie. Niezgodne z prawem pozostawienie samochodu groziło mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktem karnym. Nieznajomość nowego oznakowania również wiąże się z otrzymaniem kary. Co zatem się zmieniło w oznakowaniu?

oznaczenie-postoju-taksówek-by mandatu nie dostać
mat.prasowe

Za parkowanie w tym miejscu mandatu się nie uniknie

Wielu kierowców do tej pory skarżyło się, że oznakowanie postoju taxi było na tyle nieczytelne, że otrzymanie mandatu było bardzo realne. Wielu kierowców błędnie je interpretowało, sądząc że znak D-20 kończy obszar postoju i za tym znakiem można zaparkować.

Ministerstwo wprowadza zmianę kolejności umieszczania znaków D-19 i D-20. Od dzisiaj, gdy kierowca zobaczy znak D-19 musi wiedzieć, że za nim zaparkować nie może. Dopiero za znakiem D-20, który wyznacza koniec obszaru, na którym parkować nie można. Co ważne oznakowanie jest obustronne. Jak to wygląda, najlepiej sprawdzić na graficznym przykładzie powyżej. To nie jedyne zmiany w oznakowaniu na drogach.

Zmiany objęły również drogowskazy informujące o obiektach muzealnych i kulturalnych. Ponadto, jeśli dana atrakcja turystyczna znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, na znaku można zobaczyć umieszczony symbol UNESCO.

Nowe tablice, jakie od dziś można spotkać, dotyczą również oznaczenia nowych limitów prędkości (znak D-39). Poprawiono ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym, autostradzie i drodze ekspresowej.

NIE PRZEGAP

Kolekcjonerów punktów karnych czekają zmiany. Stracą prawo jazdy zupełnie inaczej

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News