Czy można będzie zatankować samochód, gdy zabraknie prądu? Czy są awaryjne rozwiązania? Warto o tym wiedzieć

W związku z kryzysem energetycznym istnieją obawy, że przerwy w dostawie prądu nie pozwolą kierowcom tankować samochodów. Bez energii elektrycznej zawiodą pompy na stacjach benzynowych, ale czy zawsze tak się dzieje?

jak zatankowac bez prądu
Podaj dalej

Bez prądu też można zatankować, ale nie wszyscy to zrobią

W przypadku przerwy w dostawie prądu następuje awaria zasilania, która unieruchamia pompy paliwa na stacjach benzynowych. Obawa przed blackoutem narasta od czasu wojny na Ukrainie i zagraża również mobilności. Mało kto jest przygotowany na poważną awarię, stacje benzynowe również.

Tylko niektóre stacje wyposażono w awaryjne generatory. To dlatego, że koszt ich zakupu i utrzymania nie należy do najtańszych. Takie specjalne pompy zasilane awaryjnie zazwyczaj udostępnia się służbom ratunkowym i policji. Właściciele prywatnych samochodów mogą jedynie czekać cierpliwie na swoją kolej.

To nie znaczy, że kierowcy nie mogą się przygotować na awaryjną sytuację, Wiadomo, że można przechowywać pewną ilość paliwa, nawet w domu. Ryzyko całkowitej utraty zasilania jest mało prawdopodobne, ale lepiej być przygotowanym.

paliwo rezerwa bak paliwa znasz tę zasadę zasada
fot. freepik

Ile paliwa i jak przechowywać?

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się przewożenie w samochodzie maksymalnie 10 litrów paliwa. Trzeba wiedzieć, by stosować do tego wyłącznie kanistry posiadające odpowiednią homologację UN lub homologację kanistra rezerwowego (RKK).

W małych garażach można przechować do 20 litrów benzyny i 200 litrów oleju napędowego. Jest jednak warunek- musią to być certyfikowane paliwa, przechowywane w szczelnych, nietłukących i niepalnych pojemnikach.

Nie zaleca się przechowywania jakiejkolwiek ilości paliwa w mieszkaniach, garażach podziemnych i piwnicach. To dlatego, że żadne z tych pomieszczeń nie nadaje się do tego, ze względu na toksyczne opary, jakie moga się wydostać, a te są wysoce łatwopalne. Kanistry z paliwem, które można w sytuacji awaryjnej zatankować, powinno się przechowywać w suchym i chłodnym miejscu- z dala od słońca i źródeł ciepła.

Trzeba pamiętać, żeby na wszelki wypadek dysponować gotówką, która pozwoli nam w awaryjnej sytuacji zrobić zakupy najpotrzebniejszych rzeczy.

NIE PRZEGAP

Chciałbyś zatankować tańsze paliwo na zapas? Sprawdź jakie wybrać i jak przechowywać

Czy polski kierowca powinien dziś tankować na zapas? Co zrobić gdy na stacjach brakuje paliwa?

Przeczytaj również