Wystarczy wymienić jeden element w samochodzie, by zaoszczędzić nawet 7,5% paliwa

Zużycie paliwa odgrywa ważną rolę przy wyborze samochodu, a co jeżeli już go mamy? Na potencjalne wyniki spalania wpływa wiele czynników. Jeden z nich generuje znaczne oszczędności.

KIEROWCA zmiany mandat policja
Podaj dalej

Wymiana kluczowego elementu w samochodzie generuje oszczędności paliwa

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że wystarczą odpowiednio dopasowane opony, by zaoszczędzić na kosztach paliwa. Wbrew pozorom realny wpływ ogumienia na spalanie w samochodzie jest spory. W perspektywie decyzja o zakupie takich , a nie innych opon oznacza albo oszczędności, albo większe wydatki.

W czasach, kiedy ceny paliwa drastycznie rosną, a producenci kładą szczególny nacisk na ochronę środowiska, warto przemyśleć zakup letnich opon i poszukać optymalnych rozwiązań.

Jeśli chcesz wybrać opony, które po zakupie nie spowodują, że częściej będziesz częściej odwiedzał dystrybutor paliwa, warto zwrócić szczególną uwagę na etykiety. Szczególną rolę gra tu jeden parametr.

opony letnie zimowe zmiana opon kiedy zmienić
fot. pixabay

Koniecznie wybierz takie, które mają niskie opory toczenia

Każda opona posiada swoją etykietę, która zawiera ważne informacje dla kierowców o trzech kluczowych parametrach:
– klasie efektywności paliwowej opony
– hamowaniu oraz przyczepności na mokrej nawierzchni
– poziomie emitowanego hałasu

Najwięcej oszczędności paliwa przynoszą opony o najwyższej, z siedmiostopniowej skali relacji opory toczenia, a spalanie. Klasa A na etykiecie oznacza, że opony mają najlepszą efektywność energetyczną.

Warto pamiętać, że rozmiar ma znaczenie, bo wraz ze zmianą rozmiaru opony, mogą zmienić się jej właściwości.

sklepopon.pl

Ile można zaoszczędzić na klasie opony?

Opony o najmniejszym oporze toczenia mogą obniżyć zapotrzebowanie na paliwo nawet o 7,5%w przeliczeniu na 1000 kilometrów. W rezultacie kierowca może zaoszczędzić nawet 6 litrów paliwa.

W siedmiostopniowej kategorii oceny opon – od A do G, różnica między klasą A, a najgorszą klasą G sięga 0,63 litra na 100 kilometrów.
Wśród czynników wpływających na spalanie, a związanych z oponami trzeba pamiętać o jednym. To rodzaj jej budowy. Do niedawna na rynku dominowało ogumienienie typu diagonalnego.

Wybierając ten typ opon, warto wiedzieć, że w ich przypadku opory toczenia w stosunku do dziś popularnych opon radialnych, są o 20 % wyższe.

Kiedy już wybierzesz właściwe opony pamiętaj o zachowaniu właściwych parametrów ciśnienia. Zbyt niskie lub zbyt wysokie przekłada się na wzrost siły tarcia. W przypadku zbyt niskiego ciśnienia, opony mogą zwiększyć opory toczenia nawet o 30 %. To w rezultacie podnosi zużycie paliwa o kilka procent.

Jakie opony wybrać na lato- nowe, czy używane? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze

 

Przeczytaj również