Czy lepiej kupić nowe opony, czy używane?
Niektórzy kierowcy, staną przed dylematem, jakie wybrać opony na lato. Część z nich zakupi nowe ze względu na stan zużycia dotychczas używanych, w część kupi je po raz pierwszy. To, co decyduje o wyborze to oczywiście budżet, jaki kierowca może przeznaczyć na zakup ogumienia.
Handel używanymi oponami w Polsce prężnie działa, więc kierowcy mają spory wybór zarówno pod względem modeli jak atrakcyjnych cen. Czy warto zdecydować się na taki zakup?
Specjaliści z tej branży są jednomyślni. Jeśli nie masz fachowej wiedzy, by ocenić faktyczny stan używanej opony, powinieneś być ostrożny. Taki zakup jest możliwie jedynie ze sprawdzonego źródła. Wbrew pozorom, nawet jeśli bieżnik jest wysoki i nie widać na nim uszkodzeń, a na bokach opony nie ma skaz czy rys, nie znaczy to, że opona jest sprawna technicznie.
Warto pamiętać, że opony tego typu zmienia się ze względu na poziom zużycia lub powypadkową przeszłość samochodu, na którym jeździły. Jeśli chodzi o ten drugi wariant pochodzenia, taka opona często może się okazać niemożliwa do wyważenia.
O ile kiedyś zakup używanych samochodów miał szerokie zastosowanie, o tyle dziś można kupić nowe ogumienie w równie atrakcyjnych cenach. W związku z tym musisz sobie zadać pytanie, czy warto ryzykować, by zaoszczędzić niewielkie pieniądze.
Jakie ogumienie będzie dobre? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Po pierwsze, przed zakupem opon musisz wziąć pod uwagę, w jaki sposób użytkujesz swój samochód. Po drugie, pomyśl jakiego rodzaju jest twoje auto. W przypadku niewielkiego miejskiego auta rozmiar opon waha się od 14 do 16 cali. W przypadku SUV-a rozmiar, jaki się sprawdzi, musi być większy- przynajmniej 17 cali.
Jeśli chodzi o jakość, to można startować od klasy premium opon, stworzonej z myślą o samochodach sportowych. Kierowcy mają jeszcze do wyboru ekonomiczne ogumienie, które ma dobre parametry i umiarkowaną cenę oraz opony klasy średniej.
Jeśli nie wiesz, jakie wybrać, najlepiej jak odpowiesz sobie na kilka ważnych pytań. To pozwoli zawęzić krąg poszukiwań i dostosowanie opon do własnych potrzeb i możliwości samochodu.
Cena jest kluczowym kryterium, więc warto na początek ustalić budżet. Kolejne kwestie to przebiegi pokonywane latem, styl jazdy kierowcy, komfort i zużycie paliwa. Wszystkich kryteriów zapewne nie da się pogodzić. Ciche, ekonomiczne i odpowiednie na długie dystanse opony mogą nie należeć do najtańszych.
Warto pamiętać, że czasami wybór droższych opon pozwoli uniknąć kolejnego wydatku w krótkim czasie. Kryterium, o którym zawsze warto pamiętać, to bezpieczeństwo podróżujących samochodem.
Jak długo jeździć na kole zapasowym? Nie każdy kierowca o tym wie