Wyprzedzanie na skrzyżowaniu, czy przejściu dla pieszych, na ogół jest zabronione. Na ogół, bo w niektórych konkretnych przypadkach jest ono dozwolone. Kiedy na przejściu dla pieszych, czy skrzyżowaniu, występuje sygnalizacja świetlna i ona działa, wtedy wyprzedzanie jest dozwolone. Warto o tym pamiętać.
Czym natomiast jest samo wyprzedanie? Według definicji jest to przejeżdżanie obok innego pojazdu bądź uczestnika ruchu drogowego. Zazwyczaj jest to stosunkowo proste do wytłumaczenia. Samochód na prawym pasie jedzie wolno, na lewym szybciej i po prostu przejeżdża obok niego – wtedy mówimy o wyprzedzaniu.
Co się dzieje, kiedy od dłuższego czasu oba samochody jadą obok siebie na dwóch pasach ruchu w jednym kierunku? Jeśli samochód po lewej stronie przejedzie obok tego po prawej, mówimy o wyprzedzaniu. Kiedy samochód po prawej stronie zatrzymuje się na skrzyżowaniu, a ten po lewej przejedzie obok niego i pojedzie dalej, sytuacja jest oczywista. Jeśli ten po prawej stronie się zatrzyma i ten po lewej również – nie ma mowy o wyprzedzaniu.
Należy pamiętać też o sytuacji, kiedy jedziemy za kimś na drodze z jednym pasem ruchu w jedną stronę i ktoś oznajmia zamiar skrętu w prawo na skrzyżowaniu. W takiej sytuacji musimy poczekać, aż kierowca wykona ten manewr. Bardzo często w tej sytuacji kierowcy szybko wyprzedzają pojazd zjeżdżając na drugi pas. To kolejny ewidentny przykład wyprzedzania na skrzyżowaniu.
Według nowego taryfikatora za wyprzedzanie na skrzyżowaniu, czy przejściu dla pieszych, grozi mandatem w wysokości 1500 zł. Lepiej na to uważać i myśleć o tym, co się robi na drodze.