Ulepszacze do paliwa ułatwiają start i wpływają na pracę diesla
Z pomocą w zimowej eksploatacji silnika diesla przychodzą ulepszacze paliwa. To nic innego jak specjalne środki, które w sytuacji, gdy na zewnątrz zapanuje niska temperatura, mogą zapobiec problemom z uruchomieniem silnika.
Ulepszacze paliwa potrafią obniżyć temperaturę krzepnięcia parafiny, a tym samym ułatwiają rozruch silnika. Istnieje spora grupa dodatków, dzięki którym można ulepszyć paliwo, które z nich możesz zaaplikować do swojego diesla?
Dla silnika diesla kluczowe są właściwości
W przypadku samochodów z silnikiem diesla, kluczowym elementem jest utrzymanie takich właściwości paliwa jak: odpowiednia smarność, stabilność, wydajność w okresie zimowym i łatwość do samozapłonu.
Co możesz osiągnąć, korzystając z odpowiedniego środka? Właściwi dodatek do paliwa może:
- wpłynąć na mniejsze zużycie paliwa,
- poprawić dynamikę silnika,
- wydłużyć żywotność elementów układu paliwowego
- wydłużyć żywotność samego oleju napędowego.
Dodatki do diesla mogą trafić do dystrybucji na stacjach paliw zimą albo możesz je sobie kupić sam. Warto wybrać mądrze dlatego zastanów się, jakie z poniższych właściwości chcesz polepszyć.
Dodatki do paliwa, które podwyższają właściwości czyszczące
Każde zanieczyszczenie, które trafi do pompy wtryskowej lub wtryskiwaczy silnika diesla i osiądzie w środku, grozi uszkodzeniem powyższych elementów. Jak wiadomo, ich naprawa nie jest tania.
Dlatego kierowca powinien wiedzieć, jak ważne jest, by każdy element był czysty w przypadku nowoczesnych silników diesla. Nagromadzony nagar i sadza na dyszach spryskiwaczy negatywnie odbije się na dynamice jazdy.
Paliwo z dodatkami o właściwościach czyszczących lepiej poradzi sobie z zachowaniem czystości wszystkich komponentów układu paliwowego. W rezultacie zapewni silnikowi dłuższą żywotność.
Warto postawić na dodatki zwiększające liczbę cetanową
Liczba cetanowa to jeden z najważniejszych parametrów oleju napędowego. Co ona oznacza? Mówi o zdolności do samozapłonu tego paliwa, czyli o tym, co jest najbardziej pożądane w silniku Diesla.
Zasada jest taka: im wyższa liczba cetanowa, tym krótszy czas pomiędzy podaniem paliwa, a jego samozapłonem. Gdy proces ten zachodzi szybciej i w bardziej wydajny sposób może się przyczynić do zmniejszenia zużycia paliwa. Co za tym idzie również emisji szkodliwych związków, a także przedłużenia żywotności filtra DPF.
Zaletą tego rodzaju ulepszaczy jest wpływ na kulturę pracy silnika- pracuje ciszej i bardziej gładko.
Ten rodzaj dodatków przedłuża termin przydatności paliwa
Jak wiadomo, termin przydatności paliwa do silników diesla to spory problem. W porównaniu do benzyny jego przydatność jest znacznie krótsza. Olej napędowy oraz jego składniki ulegają degradacji i utlenianiu, przez co jego wydajność spada.
Dodatki do paliwa, które przedłużają czas, w którym możemy z niego korzystać, sprawdzi się w przypadku gdy posiadasz więcej niż jeden samochód lub motocykl.
Sprawdzą się ponadto w przypadku gdy planujesz przechować paliwo na zapas.
Dodatki wypierające wodę z baku, to świetne rozwiązanie
Składowane przez dłuższy czas paliwo do diesla może zacząć zbierać wilgoć, co doprowadzi do sytuacji, w której woda nagromadzi się na dnie baku. Istnieją dodatki, które potrafią je wyłapać i związać z paliwem.
W efekcie nie dojdzie do rozwoju zanieczyszczeń mikrobiologicznych, a prawdopodobieństwo powstania korozji znacznie się zmniejszy.
W zimowych warunkach można zastosować depresator
Parametr oleju napędowego, który mówi, do jakiego stopnia możemy ochłodzić paliwo, by nie doszło do wytrącenia kryształów parafiny, jest bardzo ważny. Pozwala uniknąć zapchania filtra paliwa.
Dodatki do diesla zwane depresatorami obniżają temperaturę, w której zaczną powstawać pierwsze kryształy parafiny. Należy je stosować zapobiegawczo i z wyprzedzeniem. W momencie, kiedy już pojawiły się problemy z krystalizacją parafiny w baku, takie środki nie pomogą w reanimacji silnika.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie dodatków do paliwa?
W kwestii zakupu dodatków warto zachować szczególną ostrożność i postawić na sprawdzone marki tj. Liqui Moly, STP i K2.
Zanim dokonasz zakupu, upewnij się, że nie posiadają w składzie alkoholu dlatego, że źle działa na niektóre uszczelnienia.
Wybór specyfiku należy uzależnić od posiadanego układu wtryskowego i silnika.
Stosowanie tych środków nie jest koniecznością, ale sytuacjach, o jakich pisaliśmy, mogą być pomocne. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z mechanikiem.