Piasek i sól na drogach, odpadające kawałki śniegu wraz z lodem z innych pojazdów. Do tego zamrożone wycieraczki i ciągle umykający ze zbiorniczka płyn do spryskiwaczy z powodu brudu na ulicach. W takich okolicznościach kierowcy muszą sobie radzić z różnymi zagrożeniami. Część z nich może poważnie uszkodzić lub wręcz zniszczyć szyby samochodowe. Jak uniknąć najpoważniejszych niebezpieczeństw?
Zamarznięta przednia szyba i skrobaczka? Tak powstają rysy!
Gdy zbyt mocno operujemy skrobaczką po szybach, możemy je dotkliwie porysować. Pośpiech w tej sytuacji i duża ilość siły są naszymi wrogami. Trzeba do tematu podejść odpowiedzialnie i metodycznie, ponieważ tylko w ten sposób ograniczymy szkody. Po pierwsze należy usunąć warstwę śniegu, jeśli taka się znajduje.
Po drugie, choć przepisy ruchu drogowego w tej kwestii mogą być innego zdania, warto uruchomić silnik i włączyć ogrzewanie szyb lub szyby. Gdy brakuje nam wsparcia w postaci ciepła z ogrzewania na przednią szybę, wystarczy nadmuch ciepłego powietrza.
Stosowanie odmrażaczy do szyb wysokiej jakości oraz brak pośpiechu pozwala na skuteczne i możliwie najbezpieczniejsze usunięcie szronu z każdej szklanej powierzchni w aucie. Na pewno polewanie ciepłą wodą zamarzniętych elementów to duże proszenie się o pęknięcie szkła.
Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnej osłony przeciwszronowej, która pomaga nam zaoszczędzić trochę pracy podczas silnych mrozów. Jej zakładanie trwa zdecydowanie krócej od kompleksowego odskrobywania przedniej szyby.
Szyby samochodowe lubią zadbane wycieraczki!
Przed sezonem jesienno-zimowym warto wymienić wycieraczki na nowe. Chociaż utrzymanie wycieraczek w doskonałej kondycji w czasie zimy jest trudne, to nadal jest możliwe. Podstawą sukcesu jest usuwanie z piór wycieraczek szronu i śniegu oraz niewłączanie ich, gdy są one przymarznięte do szyby. Wtedy z łatwością możemy uszkodzić gumę, która odpowiada za sprawne mycie szyby.
Trzymaj odległość od innych pojazdów
Jazda z większymi odstępem od poprzedzającego pojazdu jest bardzo odpowiedzialna nie tylko z powodu trudniejszych warunków na drodze oraz dłuższej drogi hamowania. Popularne siedzenie na zderzaku w okresie jesienno-zimowym naraża naszą przednią szybę na zwiększoną ilość soli drogowej, piachu i żwiru, które mogą uszkodzić szybę czołową.