Niski poziom oleju- objawy
Dbanie o właściwy poziom środka smarnego jest jednym z głównych obowiązków kierowcy. Zaniedbania na tym polu skutkują poważnymi i kosztownymi usterkami. Olej silnikowy pracuje w układzie zamkniętym, więc jeżeli jego poziom się spada, oznacza to, że gdzieś musi wyciekać.
Regularna kontrola wykonana za pomocą bagnetu pozwala zauważyć niski stan środka smarnego w silniku. Ilość środka smarnego wystarczy sprawdzać raz na miesiąc lub nieco częściej. Wszystko zależy od tego, jak intensywnie użytkujesz samochód.
Jeśli tego nie zrobisz, możesz liczyć na świecącą się kontrolkę, która stanowi symptom niskiego poziomu oleju. W tej sytuacji nie można kontynuować jazdy bez uzupełnienia poziomu oleju.
Nie wszystkie symptomy zauważysz na wyświetlaczu
Wycieki spod samochodu i plamy na asfalcie, które pojawiają się po dłuższym postoju to ważny wskaźnik. Oznaczają, że z układu znika środek smarny, a w związku z tym istnieje konieczność uzupełnienia jego poziomu.
Taka z pozoru błaha usterka może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Dlatego, że nie ma właściwego smarowania ruchomych części silnika.
Niebieskawy dym, który unosi się za poruszającym się samochodem, to oznaka spalania oleju w czasie jazdy. W związku z tym jego poziom znacząco spada. Ta usterka może generować wysokie koszty naprawy, dlatego warto, jak najszybciej odstawić samochód do warsztatu
Olej silnikowy pozwala pracować jednostce napędowej przez setki tysięcy kilometrów, ale jeśli jego poziom jest zbyt niski, może doprowadzić do krytycznych uszkodzeń podzespołów silnika. Dlatego zarówno utratę oleju lub zbyt wysokie zużycie oleju należy jak najszybciej skontrolować pod okiem fachowca.