W sprawie utraty bezterminowych uprawnień, wypowiedział się sąd
Konieczność wymiany prawa jazdy zachodzi wówczas gdy np. kierowca zmienia nazwisko lub adres zamieszkania. Wizyta w urzędzie, w wielu przypadkach finalnie kończyła się utratą bezterminowych uprawnień. Taki stan rzeczy pewnie trwałby nadal, gdyby nie kierowca z Rzeszowa.
Mężczyzna posiadał bezterminowe prawo jazdy na kategorię C, od 2001 roku. 18 lat później, postanowił rozszerzyć swoje uprawnienia o kolejną kategorię. W związku z tym, zwrócił się do właściwego urzędu, z wnioskiem o wydanie nowego prawa jazdy.
Gdy odebrał nowy dokument, nie krył zdziwienia, bo jak się okazało, w dokumencie pojawił się termin ważności. Wpisano go zarówno w przypadku wcześniejszej, jak i nowej kategorii.
Rozpatrując skargę kierowcy, Wojewódzki Sąd Administracyjny był bezwzględny. Nie dość, że uwzględnił skargę, to jeszcze stwierdził bezskuteczność czynności starosty. Jak się okazuje, zmiany nie mogą bowiem dotyczyć posiadanych już uprawnień.
W związku z tym, jeżeli podczas wymiany prawa jazdy, straciłeś bezterminowe uprawnienia, powinieneś od razu to zakwestionować. Co jeśli się nie uda? Należy wówczas złożyć skargę do Sądu Administracyjnego.
Bezterminowe prawo jazdy, przestanie istnieć? Dopiero za 12 lat
Kierowcy często pytają, kiedy na dobre zniknie bezterminowe prawo jazdy. Otóż taki dokument będzie wycofywany stopniowo, począwszy od 2028 roku. Finalnie dopiero po roku 2033, wszystkie prawa jazdy, będą mieć maksymalnie 15-letni okres ważności.
To bynajmniej nie oznacza, odebrania bezterminowych uprawnień. Wszyscy kierowcy, którzy otrzymali w chwili zdawania egzaminu, prawo jazdy bez wskazania daty ważności, będą jedynie zobligowani do aktualizacji dokumentu, co 15 lat, dostarczając aktualne zdjęcie.