535 mln euro kary za dieselgate dla kolejnej marki VW. Tym razem Porsche

Niemiecka prokuratura w Stuttgarcie nałożyła grzywnę w wysokości 535 milionów euro (ok. 2,3 mld zł) na Porsche. To kolejna marka koncernu Volkswagena ukarana za aferę dieselgate.

535 mln euro kary za dieselgate dla kolejnej marki VW. Tym razem Porsche
Podaj dalej

Porsche AG otrzymało najniższy z dotychczasowych wymiarów kary finansowej za uchybienia, które umożliwiły oszustwa w testach emisji spalin. Producentowi z Zuffenhausen wskazano zaniedbania w departamencie rozwoju, przez co do sprzedaży trafiły kontrowersyjne silniki Diesla.

Prokuratura wskazała, że odpowiedzialność za dopuszczenie do sprzedaży spornych silników Diesla w samochodach Porsche ponosi departament rozwoju marki. | fot. DPA

Porsche potwierdziło, że przyjmuje grzywnę i nie zamierza się odwoływać. Tym samym prokuratorzy zakończyli postępowanie przeciwko spółce. Jednocześnie nie zamyka to działań wymierzonych w konkretne osoby, które podejrzewane są o manipulację testami emisji spalin.

Dlaczego Polacy unikają napraw silników TDI z dieselgate?

Aferę nazwaną dieselgate ujawniły władze USA, 18 września 2015 r. Od tamtej pory skandal kosztował niemiecki koncern 30 mld euro. W ubiegłym roku prokuratura w Brunszwiku orzekła dla Volkswagena konieczność zapłaty 1 miliarda euro.

Postępowanie przeciwko spółce Porsche AG zostało zakończone, ale prokuratorzy dalej będą prowadzić postępowania wobec indywidualnych osób. | fot. AFP

Również w 2018 r. w Monachium zapadł wyrok wobec marki Audi, której wyznaczono 800 mln euro grzywny. Ukarany w tym tygodniu producent samochodów Porsche był ostatnim spośród tych, którzy dopuścili do sprzedaży sporne jednostki.

Przeczytaj również