50. urodziny Toyoty Corolli

50. urodziny Toyoty Corolli

Podaj dalej

Koniec czerwca był szczególny dla fanów Toyoty, którzy obchodzili 50. urodziny modelu Corolla. Z tej okazji wystawiono historyczny samochód w długodystansowym rajdzie w Stanach Zjednoczonych.

1966_Toyota_Corolla_02

Za kierownicą Corolii w oryginalnej specyfikacji z 1970 roku zasiadł Jamie Bestwick, 13-krotny zwycięzca X-Games i weteran Score Baja 1000. Warto również podkreślić, że samochód został oklejony w oryginalnym stylu nawiązującym do lat 70.

Jamies-Bestwick-and-iconic-1970-Toyota-Corolla-before-The-Great-Race_o

W The Great Race udział biorą jedynie samochody zabytkowe, a najstarszy z nich pochodził z 1916 roku! Trasa biegła od San Rafael w Kalifornii, przez Nevadę, Utah, Wyoming, Południową Dakotę aż do mety w Moline w Illinois. Całość trwała prawie 8 dni.

maxresdefault

W ciągu 50 lat powstało aż 11 generacji modelu, a także wiele wersji sportowych. Kibicom rajdowym najbliższa sercu jest oczywiście konstrukcja używana w Rajdowych Mistrzostwach Świata w latach 1997 – 1999 przez zespół Toyota Team Europe.

Interesującym faktem odnośnie tego 3-drzwiowego hatchbacka jest to, że jego konstrukcja bazowała głównie na Celice 2.0 Turbo 4×4. Samochód w WRC zadebiutował w 1997 roku w Rajdzie Finlandii, a rok później pozwolił Toyocie na zdobycie Mistrzostwa Producentów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News