40 lat Mercedesa klasy G zostanie uczczone także w Polsce

40 lat Mercedesa klasy G zostanie uczczone także w Polsce

40_lat_Klasy_G_05

Podaj dalej

Od 40 lat, gdy zaczął być produkowany w austrackim Graz, Mercedes-Benz klasy G jest legendarną ikoną offroadu. Świętowanie okrągłej rocznicy zaplanowano także w Polsce.

Uczcenie 40-tki „Narodzin Gelendy” w dniach 16-18 sierpnia zaplanowało Stowarzyszenie Mercedes Off Road Club (M-ORC). Atrakcje ogólnopolskiego zlotu miłośników terenowego Mercedesa odbędą się na terenie Dolnego Śląska w otoczeniu Gór Sowich, Bardzkich i Stołowych.

Rodzinna przeprawa

Organizatorzy chcą dać przede wszystkim możliwość wykorzystania swoich maszyn zgodnie z przeznaczeniem. Będzie zatem trochę miejsca, aby wyszaleć się w offroadzie kultowymi maszynami z napędem 4×4 (lub nawet 6×6, o ile się zjawią). Przewidziano m.in. przeprawę przez Nysę Kłodzką czy wizytę na poligonie czołgowym, gdzie odbędą się zawody 40×40 (40 konkurencji na 40-lecie Gelendy – przyp. red.).

Na zlot zaproszeni są posiadacze zarówno zabytkowych, jak i współczesnych egzemplarzy, ale i zwykli miłośnicy tych ponadczasowych konstrukcji. Organizatorzy zachęcają, aby zaplanować sobie trzeci weekend sierpnia i przybyć z całą rodziną. Stowarzyszenie nie ukrywa, że taki event może przyczynić się do powiększenia rodziny fanów klasy G, ponieważ to właśnie na żywo te samochody urzekają najbardziej.

3 dni z Gelendami

Bazą zlotu będzie Srebrna Góra, gdzie rejestracja uczestników rozpocznie się już 15 sierpnia w godzinach wieczornych. Następnego dnia na terenie zamku w Ząbkowicach Śląskich zaplanowane są główne uroczystości jubileuszu, w ramach których odbędą się liczne pokazy, konkursy (m.in. wybory najlepszych aut w kilku kategoriach np. najstarszy i najoryginalniejszy pojazd na zlocie) i zabawy. Impreza będzie miała charakter otwarty do godziny 15, o której kolumna Gelend wyjedzie w kierunku Kłodzka, zahaczając po drodze m.in. o Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim i kopalnię złota w Złotym Stoku.

Sobota będzie stała pod znakiem off-roadu, czyli tego co Gelendy (oraz ich właściciele) lubią najbardziej. Do wyboru będą dwie trasy: Łagodna oraz Pikantna. Pierwsza będzie miała charakter typowo turystyczny, pozwalając podróżnikom delektować się urokami gór Sowich, Bardzkich, Stołowych i Złotych. Druga, bardziej przeprawowa, pozwoli sprawdzić umiejętności kierowcom i pilotom o zacięciu off-roadowym. Po dniu pełnym wrażeń wieczorem w wyjątkowej scenerii Twierdzy Srebrnogórskiej przy suto zastawionych stołach odbędzie się biesiada połączona z podsumowaniem imprezy i wręczeniem nagród.

W niedzielę przed powrotem do domów przewidziano zwiedzanie okolic we własnym zakresie, a dla chętnych wizytę na zlocie pojazdów zabytkowych organizowanym na Zamku Topacz w miejscowości Ślęza koło Wrocławia. Gospodarze obchodów 40. urodzin Gelendy prowadzą również rozmowy w sprawie wyjazdu do fabryki w Graz połączonego z jej zwiedzaniem, który miałby stanowić imprezę niezależną, organizowaną w innym terminie.

Harmonogram

Czwartek, 15 sierpnia 2019 r.

18.00-21.00 rejestracja uczestników

Piątek, 16 sierpnia 2019 r.

8.00-9.00 rejestracja uczestników
9.00-10.00 przywitanie, odprawa
– regulamin i zasady
– odprawy w podgrupach
10.00 wyjazd na trasę w stronę Ząbkowic Śl.
10.30-14.30 impreza na Zamku w Ząbkowicach Śl.
– konkursy, quizy, zabawy, szkolenia
– szkolenia pierwsza pomoc
– szkolenia obsługi samochodu w terenie
– spotkania tematyczne, ciekawi ludzie, prezentacje
13-14.30 posiłek na terenie zamku
14.30 wyjazd na trasę turystyczną Kamieniec, Laskówka,Kłodzko-poligon
15.30 zajęcia terenowe na poligonie w Kłodzku
18.00 wyjazd trasą turystyczną do Srebrnej Góry
19.30 kolacja

Sobota, 17 sierpnia 2019 r.

– 9.30 odprawa
– 10.00 wyjazd na trasy (pikantna i łagodna)
13.30-14.30 posiłek na trasie
– 18.00 przyjmowanie kart drogowych
– 19.30 kolacja, wręczenie nagród, podziękowania

Niedziela, 18 sierpnia 2019 r.

9.30 po śniadaniu ustalona grupa uczestników przejeżdża do zamku Topacz na zlot pojazdów zabytkowych

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News