Zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi w UK. Przyśpieszona procedura

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że brytyjski rząd planuje przyśpieszyć o 5 lat wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych aut z silnikami spalinowymi.

Zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi w UK. Przyśpieszona procedura
Podaj dalej

Pierwsze zapowiedzi zmian zostały ogłoszone podczas inauguracji przygotowań do szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. Przypominamy – chodzi o całkowity zakaz sprzedaży nowych aut z silnikami benzynowymi, diesla oraz hybrydowymi.

Pierwotnie plan zakładał wprowadzenie zakazu dopiero w 2040 roku, natomiast brytyjski rząd chce, aby ta procedura została przyśpieszona i skrócił ten okres o pięć lat. Oznacza to, że zakaz prawdopodobnie wejdzie w życie w 2035 roku.

Kolejna zmiana jest taka, że do zakazu dołączone zostały samochody z silnikami hybrydowymi.  Przez to w 2035 roku w Wielkiej Brytanii będzie można zakupić wyłącznie nowe auta z silnikami elektrycznymi, bądź napędzanymi paliwem wodorowym.

To wcale nie musi być koniec zmian. Premier Wielkiej Brytanii powiedział, że jeśli będzie taka możliwość, proces zostanie jeszcze bardziej przyśpieszony. Warto dodać, że pojazdy z silnikami benzynowymi i diesla to obecnie ponad 90% sprzedaży w Wielkiej Brytanii

Przeczytaj również