Za jazdę z telefonem w ręku będzie można stracić prawo jazdy

Za jazdę z telefonem w ręku będzie można stracić prawo jazdy

telefon za kierownica

Podaj dalej

Korzystanie ze smartfonów podczas jazdy to aktualnie dla wielu kierowców norma. Wczoraj informowaliśmy, że Australia wprowadza właśnie dwukrotny wzrost kary za używanie telefonu w samochodzie. Francja idzie jeszcze dalej – za to przewinienie policja będzie prawo jazdy zabierać.

Jeśli kierowca z telefonem w dłoni zapomni o włączeniu kierunkowskazu, nie zatrzyma się przed znakiem stop czy najedzie na białą linię, grozić będzie mu natychmiastowa utrata prawa jazdy. Tak Francja chce walczyć z tymi, którzy podczas jazdy są używają telefonów w sposób niezgodny z prawem.

Dwukrotny wzrost kary za używanie telefonu w samochodzie

Policjant prawo jazdy będzie mógł odebrać kierowcy w trybie natychmiastowym jeśli dojdzie do wniosku, że naruszając przepisy ruchu drogowego trzymał on telefon w dłoni. To rozwiązanie znalazło się w nowym projekcie ustawy o mobilności. Przegłosowała je już izba niższa francuskiego parlamentu. Prace będzie teraz prowadzić komisja wspólna złożona deputowanych do izby niższej i z senatorów. Jednolity tekst nowego prawa może zostać ogłoszony przed końcem roku.

fot. AF

Jeśli jednocześnie rozmawiasz przez telefon i nie zatrzymałeś się przed znakiem stop, najechałeś na białą linię, przekroczyłeś dozwoloną prędkość lub nie przestrzegasz praw pieszych ryzykujesz natychmiastową utratę prawa jazdy – poinformował o planowanych obostrzeniach Emmanuel Barbe, który we francuskim rządzie odpowiada za bezpieczeństwo drogowe. Dodał, że w nowej regulacji chodzi o to by złamać tych kierowców, którzy są najbardziej oporni i mimo mandatów, punktów karnych i kampanii edukacyjnych wciąż jeżdżą z telefonem w dłoni i przy uchu.

Do tej pory za jazdę z telefonem w ręku czy przy uchu we Francji groził mandat w wysokości 135 euro i trzy punkty karne. Francuzi chcą jednak zwiększyć represje, bo jak wynika z opublikowanego w czerwcu badania Axa Prévention aż 70 proc. francuskich kierowców przyznaje, że korzysta z telefonu podczas jazdy.

 

źródło: brd24.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News