WRC: Ogier oficjalnie w Toyocie tylko na rok. Zupełnie nowy skład na 2020

Fabryczny zespół Toyota Gazoo Racing potwierdził swój skład kierowców na przyszłoroczny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata. Yarisy WRC otrzymają Sebastien Ogier, Elfyn Evans i Kalle Rovanpera – wszyscy sponsorowani przez Red Bulla.

WRC: Ogier oficjalnie w Toyocie tylko na rok. Zupełnie nowy skład na 2020
Podaj dalej

Sześciokrotny mistrz świata – Ogier – podpisał umowę tylko na rok. Przechodzący z M-Sport Forda, Elfyn Evans parafował umowę zapewniającą mu 2 lata startów w ekipie z Puppoli. Identyczny kontrakt otrzymał 19-letni Kalle Rovanpera, dla którego którego będzie to debiut w nowym samochodzie WRC. Zawarte umowy sprawiają, że Toyota kompletnie zmienia skład kierowców. Ott Tanak odszedł do ekipy Hyundaia, a Jari-Matti Latvala i Kris Meeke nie przekonali do dalszego korzystania z ich usług.

Tommi Mäkinen, szef zespołu: Jestem bardzo zadowolony ze składu kierowców, który udało nam się zebrać na następny sezon. Wierzę, że zapewnia to nam doskonałą równowagę w naszym zespole, ponieważ w przyszłym roku i w przyszłości będziemy zdobywać kolejne trofea mistrzowskie. Wiemy, jak silny jest Sébastien i wszyscy czekamy na współpracę z nim oraz Julienem. Myślę, że przyciągnięcie kierowcy z takimi osiągnięciami wiele mówi o tym, co osiągnęliśmy w tak krótkim czasie z tym zespołem. Elfyn to kierowca, którego obserwuję od jakiegoś czasu. Widzieliśmy, że może on wygrywać niemal na każdej nawierzchni, ale potrafi też być bardzo inteligentny w razie potrzeby i zdobywać dobre punkty. Znam Kalle, odkąd był bardzo młody i zawsze było jasne, że ma coś wyjątkowego. Wciąż musi się wiele nauczyć, ale wierzę, że jest teraz gotowy na ten krok. Chcę podziękować Ottowi i Martinowi, Jari-Mattiemu i Miikce oraz Krisowi i Sebowi za wszystko, co zrobili dla naszego zespołu. Życzę im wszystkiego najlepszego na przyszłość.

Sébastien Ogier: Jestem bardzo podekscytowany dołączeniem do tego zespołu. To dla mnie kolejne nowe wyzwanie i nie mogę się go doczekać. Dyskutowaliśmy o tym już pod koniec 2016 roku i chociaż nie udało nam się wtedy, jestem teraz oniemiony tym, że mogę zacząć pracować z tak kultową marką jak Toyota, a także moim idolem z dzieciństwa Tommim Mäkinenem. Planem jest wspólny wspólny sukces i próba odzyskania mistrzostwa świata. To ciekawy skład. Znam Elfyna bardzo dobrze, ponieważ wcześniej z nim pracowałem i jestem pewien, że może wnieść wiele do zespołu, podczas gdy Kalle udowodnił już wiele rzeczy w rajdach, więc na pewno ma trochę talentu i jestem pewien, że bardzo szybko go rozwinie. Wszyscy trzej jesteśmy nowi w zespole, więc nauka samochodu i wszystkiego będzie trudnym wyzwaniem, ale oczywiście dołożymy wszelkich starań, aby poradzić sobie z tym jak najszybciej.

Elfyn Evans: Dołączenie do Toyota Gazoo Racing to dla mnie świetna okazja i jestem naprawdę podekscytowany, że mogę w to wejść. Zespół odniósł duży sukces, odkąd zaczął działać trzy lata temu w tym sporcie i nie mogę się doczekać, aby być jego częścią. Tommi odniósł duży sukces jako kierowca i wie, co trzeba zrobić na tym poziomie. Wspaniale było się z nim porozumieć i nie mogę się doczekać, aby lepiej poznać zespół, gdy zbliżamy się do początku następnego sezonu. 2019 był dla nas sezonem mieszanym – brakowało trzech rajdów z powodu kontuzji, która była schyłkiem – ale były też pewne dobre wyniki i występy, gdy walczyliśmy o zwycięstwa oesowe i podium. Teraz chcę pójść dalej, aby częściej wygrywać rajdy i zobaczyć, co jest możliwe w tym nowym rozdziale. Miło będzie znów współpracować z Sébastienem. Dzięki doświadczeniu i sukcesom, które osiągnął, jest świetną osobą do posiadania w zespole.

Kalle Rovanperä: Jestem naprawdę podekscytowany dołączeniem do zespołu. Myślę, że celem każdego młodego kierowcy rajdowego jest zajęcie miejsca w samochodzie WRC i teraz ta szansa nadchodzi. Wspaniale było zobaczyć, jak Tommi obdarza mnie zaufaniem już podczas pierwszych testów samochodu kilka lat temu. Teraz jest naprawdę miło być w pełni częścią jego zespołu. Jestem pewien, że przyszły rok będzie dość wymagający. Największym wyzwaniem będzie poznanie nowego samochodu, a także nowych rajdów w kalendarzu. Na pewno na początku chodzi o naukę samochodu, prędkości i wszystkiego, co się z tym wiąże. Myślę, że Seb i Elfyn będą dla mnie naprawdę dobrymi kolegami z zespołu, dzięki ich doświadczeniu. Jest tak wiele rzeczy, których mogę się od nich nauczyć, więc miło jest mieć ich również w teamie.

Przeczytaj również