WRC: Ogier oficjalnie w Toyocie tylko na rok. Zupełnie nowy skład na 2020

WRC: Ogier oficjalnie w Toyocie tylko na rok. Zupełnie nowy skład na 2020

59 interakcji
WRC_2019_20191127_001

Podaj dalej

Fabryczny zespół Toyota Gazoo Racing potwierdził swój skład kierowców na przyszłoroczny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata. Yarisy WRC otrzymają Sebastien Ogier, Elfyn Evans i Kalle Rovanpera – wszyscy sponsorowani przez Red Bulla.

Sześciokrotny mistrz świata – Ogier – podpisał umowę tylko na rok. Przechodzący z M-Sport Forda, Elfyn Evans parafował umowę zapewniającą mu 2 lata startów w ekipie z Puppoli. Identyczny kontrakt otrzymał 19-letni Kalle Rovanpera, dla którego którego będzie to debiut w nowym samochodzie WRC. Zawarte umowy sprawiają, że Toyota kompletnie zmienia skład kierowców. Ott Tanak odszedł do ekipy Hyundaia, a Jari-Matti Latvala i Kris Meeke nie przekonali do dalszego korzystania z ich usług.

Tommi Mäkinen, szef zespołu: Jestem bardzo zadowolony ze składu kierowców, który udało nam się zebrać na następny sezon. Wierzę, że zapewnia to nam doskonałą równowagę w naszym zespole, ponieważ w przyszłym roku i w przyszłości będziemy zdobywać kolejne trofea mistrzowskie. Wiemy, jak silny jest Sébastien i wszyscy czekamy na współpracę z nim oraz Julienem. Myślę, że przyciągnięcie kierowcy z takimi osiągnięciami wiele mówi o tym, co osiągnęliśmy w tak krótkim czasie z tym zespołem. Elfyn to kierowca, którego obserwuję od jakiegoś czasu. Widzieliśmy, że może on wygrywać niemal na każdej nawierzchni, ale potrafi też być bardzo inteligentny w razie potrzeby i zdobywać dobre punkty. Znam Kalle, odkąd był bardzo młody i zawsze było jasne, że ma coś wyjątkowego. Wciąż musi się wiele nauczyć, ale wierzę, że jest teraz gotowy na ten krok. Chcę podziękować Ottowi i Martinowi, Jari-Mattiemu i Miikce oraz Krisowi i Sebowi za wszystko, co zrobili dla naszego zespołu. Życzę im wszystkiego najlepszego na przyszłość.

Sébastien Ogier: Jestem bardzo podekscytowany dołączeniem do tego zespołu. To dla mnie kolejne nowe wyzwanie i nie mogę się go doczekać. Dyskutowaliśmy o tym już pod koniec 2016 roku i chociaż nie udało nam się wtedy, jestem teraz oniemiony tym, że mogę zacząć pracować z tak kultową marką jak Toyota, a także moim idolem z dzieciństwa Tommim Mäkinenem. Planem jest wspólny wspólny sukces i próba odzyskania mistrzostwa świata. To ciekawy skład. Znam Elfyna bardzo dobrze, ponieważ wcześniej z nim pracowałem i jestem pewien, że może wnieść wiele do zespołu, podczas gdy Kalle udowodnił już wiele rzeczy w rajdach, więc na pewno ma trochę talentu i jestem pewien, że bardzo szybko go rozwinie. Wszyscy trzej jesteśmy nowi w zespole, więc nauka samochodu i wszystkiego będzie trudnym wyzwaniem, ale oczywiście dołożymy wszelkich starań, aby poradzić sobie z tym jak najszybciej.

Elfyn Evans: Dołączenie do Toyota Gazoo Racing to dla mnie świetna okazja i jestem naprawdę podekscytowany, że mogę w to wejść. Zespół odniósł duży sukces, odkąd zaczął działać trzy lata temu w tym sporcie i nie mogę się doczekać, aby być jego częścią. Tommi odniósł duży sukces jako kierowca i wie, co trzeba zrobić na tym poziomie. Wspaniale było się z nim porozumieć i nie mogę się doczekać, aby lepiej poznać zespół, gdy zbliżamy się do początku następnego sezonu. 2019 był dla nas sezonem mieszanym – brakowało trzech rajdów z powodu kontuzji, która była schyłkiem – ale były też pewne dobre wyniki i występy, gdy walczyliśmy o zwycięstwa oesowe i podium. Teraz chcę pójść dalej, aby częściej wygrywać rajdy i zobaczyć, co jest możliwe w tym nowym rozdziale. Miło będzie znów współpracować z Sébastienem. Dzięki doświadczeniu i sukcesom, które osiągnął, jest świetną osobą do posiadania w zespole.

Kalle Rovanperä: Jestem naprawdę podekscytowany dołączeniem do zespołu. Myślę, że celem każdego młodego kierowcy rajdowego jest zajęcie miejsca w samochodzie WRC i teraz ta szansa nadchodzi. Wspaniale było zobaczyć, jak Tommi obdarza mnie zaufaniem już podczas pierwszych testów samochodu kilka lat temu. Teraz jest naprawdę miło być w pełni częścią jego zespołu. Jestem pewien, że przyszły rok będzie dość wymagający. Największym wyzwaniem będzie poznanie nowego samochodu, a także nowych rajdów w kalendarzu. Na pewno na początku chodzi o naukę samochodu, prędkości i wszystkiego, co się z tym wiąże. Myślę, że Seb i Elfyn będą dla mnie naprawdę dobrymi kolegami z zespołu, dzięki ich doświadczeniu. Jest tak wiele rzeczy, których mogę się od nich nauczyć, więc miło jest mieć ich również w teamie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News