Wodorowy jacht kontynuuje podróż dookoła świata

Toyota Motor Europe wsparła eksperymentalny projekt Energy Observer.

Wodorowy jacht kontynuuje podróż dookoła świata
Podaj dalej

Energy Observer to pierwszy samowystarczalny energetycznie statek na wodór. Jest napędzany silnikiem elektrycznym zasilanym energią produkowaną w ogniwach paliwowych na skutek reakcji wodoru i tlenu. Wodór wytwarzany jest na pokładzie jachtu z wody morskiej zarówno podczas postojów, jak i w drodze. Inteligentna sieć elektryczna wykorzystuje do jego produkcji energię odnawialną. Instalacja ta ma mniejszą masę niż miałaby alternatywa w postaci baterii.

Jacht nie korzysta z zewnętrznego zasilania czy paliw kopalnych, nie emituje przy tym gazów cieplarnianych, tlenków azotu, cząstek stałych ani żadnych innych szkodliwych substancji, a jedynie wodę.

Program Energy Observer rozpoczął się w lipcu 2017 roku w mieście Saint-Malo na francuskim wybrzeżu Atlantyku. W pierwszym etapie projektu jacht poruszał się wzdłuż wybrzeży Francji. Obecnie Energy Observer opływa Morze Śródziemne, a w 2019 roku popłynie na północ Europy. Rok później, podczas Igrzysk Olimpijskich 2020 dobije do portu w Tokio. Eksperymentalna wyprawa naukowa w ciągu 6 lat odwiedzi 101 portów w 50 krajach.

Sześcioletnia podróż ma na celu przetestowanie zamontowanej na pokładzie technologii w ekstremalnych warunkach. Jednocześnie jest to pierwsza próba nawigowania dookoła Ziemi niezależną energetycznie jednostką pływającą.

Ekipa pod kierunkiem kapitana Victoriena Erussarda i fotoreportera Jérôme’a Delafosse’a wykorzystuje ten czas na szukanie nowych rozwiązań, które przyspieszą transformację energetyczną z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii i bezemisyjne środki transportu.

Podczas wyprawy dookoła świata załoga Energy Observer tworzy opracowania na temat konkretnych rozwiązań w zakresie technologii wodorowych. Ich odkrycia i ustalenia będą przedmiotem 8-odcinowego programu telewizyjnego, który zostanie wyemitowany na kanale Planète+ jesienią. Emisji będzie towarzyszyła seria dostępna na stronie internetowej oraz na mediach społecznościowych.

Jak powiedział Victorien Erussard, kapitan Energy Observera i pomysłodawca projektu:
„Bardzo nas cieszy współpraca z Toyota Motor Europe podczas tej misji. Łączy nas wspólna wizja wodoru jako głównego czynnika, który przyspieszy transformację energetyczną na odnawialne źródła energii. Ta wizja będzie nam towarzyszyć podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku”.

Matt Harrison, wiceprezydent ds. sprzedaży i marketingu Toyota Motor Europe, stwierdził natomiast:
„Energy Observer to ekscytująca inicjatywa. Wszyscy w Toyota Motor Europe jesteśmy zachwyceni możliwością zaangażowania się w pracę tego pełnego pasji zespołu. Ten projekt to kolejny pokaz wielu praktycznych sposobów wykorzystania wodoru”.

Toyota zajmuje się rozwojem technologii wodorowych od 20 lat. Obecnie japoński koncern posiada w swojej ofercie m.in. zeroemisyjny model Mirai. Zasięg samochodu na jednym tankowaniu wynosi ok. 500 km, a czas uzupełnienia zbiorników z wodorem nie przekracza czterech minut. Mirai dysponuje mocą 154 KM, a od 0 do 100 km/h rozpędza się w 9,6 sekundy.

Źródło: orpa.pl

Przeczytaj również