Wisła w trzech wydaniach

Wisła w trzech wydaniach

Podaj dalej

W tym roku na trasach  63. Rajdu Wisły będzie się toczyć rywalizacja aż w trzech cyklach: Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska, MOTUL Historycznych Rajdowych Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Polski w Historycznych Rajdach na Regularność.

Start tegorocznego Rajdu Wisły zaplanowano na 23 września o godzinie 8:32. Fakt, iż impreza jest jednocześnie rundą trzech różnych mistrzostw sprawia, że w zawodach weźmie udział jeszcze większa liczba załóg niż w latach poprzednich. Tym samym harmonogram rajdu będzie bardzo napięty, więc podczas tej edycji nie zdecydowano się na zorganizowanie tradycyjnej ceremonii startu na placu Hoffa w Wiśle. Do sportowej rywalizacji zawodnicy wystartują bezpośrednio z parku serwisowego, zlokalizowanego na terenie Kompleksu Zagroń w Istebnej, który wraz z Pensjonatem Groń będzie bazą rajdu.

Organizator zawodów, czyli obchodzący w tym roku 93-lecie działalności Automobilklub Śląski, przygotował trzy odcinki specjalne, które będą pokonywane w trzech pętlach. Ich trasy wytyczono na malowniczych, ale krętych i bardzo wymagających asfaltowych drogach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Jak zawsze w Rajdzie Wisły oesy będą stanowić duże wyzwanie dla rajdowych załóg. Wąskie trasy „Wisełki” praktycznie nie pozostawiają miejsca na błąd, a w rywalizacji zdecydowanie ważniejsze są precyzja jazdy i umiejętność pokonywania licznych, trudnych zakrętów, niż moc samochodu.

Pierwszą z prób sportowych będzie liczący 6,35 km długości odcinek Koniaków, którego start zlokalizowano około 3,5 km od parku serwisowego. Na tym oesie próbą dla kierowców może być szybki fragment wiodący w dół, na którym będzie trzeba precyzyjnie pokonać dwie szykany. Następnie zawodnicy będą się ścigać na najdłuższym w rajdzie odcinku Kiczora. Tutaj zawodnicy będą musieli zwrócić uwagę na zmieniającą się nawierzchnię, bowiem na dystansie 8,24 km czekają na nich fragmenty z przyczepnym asfaltem, jak również wyjątkowo śliskim. Trzeci z odcinków 63. edycji Rajdu Wisły to Kozińce. Trasa o długości 2,74 km wiedzie niemal w całości pod górę, więc na tym oesie podstawą będzie płynna jazda. Odcinki Koniaków i Kiczora zawodnicy pokonają trzykrotnie, a na próbie Kozińce będą się ścigać dwa razy. Łączny dystans wszystkich oesów to 49,25 km. Pierwsza załoga na mecie rajdu, zlokalizowanej na placu Hoffa w Wiśle, spodziewana jest o 17:11.

Kibice powinni pamiętać o tym, że odcinki Rajdu Wisły wytyczone są na trudno dostępnych drogach. Stąd też punktów widokowych, do których będzie można dojechać samochodem, nie ma zbyt dużo, a w wiele miejsc będzie się można dostać wyłącznie pieszo. Warto wziąć to pod uwagę i zaplanować odpowiednią ilość czasu na dotarcie do wybranego punktu. Ze względów bezpieczeństwa na najwęższych partiach trasy organizatorzy wyznaczą miejsca, które nie będą dostępne dla kibiców.

Zgłoszenia do zawodów przyjmowane są do 15 września. Pełną listę załóg, które powalczą w Rajdzie Wisły, poznamy w poniedziałek, 18 września, kiedy to organizatorzy opublikują listę zgłoszeń.

Andrzej Szkuta – dyrektor 63. Rajdu Wisły zaprasza na tegoroczną imprezę

Harmonogram 63. Rajdu Wisły (23 września) – 3. rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2017:

 • 8:32 – start rajdu (Istebna, Kompleks Zagroń)
 • 8:45 – OS1: Koniaków (6,35 km)
 • 9:18 – OS2: Kiczora (8,24 km)
 • 10:31 – OS3: Kozińce (2,74 km)
 • 11:16 – Serwis A: 30 min (Istebna, Kompleks Zagroń)
 • 11:59 – OS4: Koniaków (6,35 km)
 • 12:32 – OS5: Kiczora (8,24 km)
 • 13:45 – OS6: Kozińce (2,74 km)
 • 14:30 – Serwis B: 30 min (Istebna, Kompleks Zagroń)
 • 15:13 – OS7: Koniaków (6,35 km)
 • 15:46 – OS8: Kiczora (8,24 km)
 • 17:11 – ceremonia mety (Wisła, plac Hoffa)

Patronat honorowy nad 63. edycją Rajdu Wisły objął Marszałek Województwa Śląskiego oraz Starosta Powiatu Żywieckiego i Starosta Powiatu Cieszyńskiego. Partnerami imprezy są: miasto Wisła, gminy: Istebna, Milówka, Rajcza, a także firmy: Motul, Ramirent, Kompleks Zagroń, Wiślańskie Centrum Kultury i stowarzyszenie ECODRIVE. Patronat medialny nad imprezą objęli: Polskie Radio Katowice, TVP 3 Katowice, Motowizja, Dziennik Zachodni, Magazyn Rajdowy WRC, a także portale: Autoklub.pl, naszemiasto.pl i Rajdy24.pl.

Tagi: Rajd Wisły, Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska, Automobilklub Śląski

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News