Wielka nowoczesność

Wielka nowoczesność

Podaj dalej

Za kilka dni na ulicach Stanów Zjednoczonych pojawi się wyjątkowa ciężarówka Project Portal. Jej niesamowitość polega na sposobie napędu, który zawdzięcza wodorowym ogniwom paliwowym.

Pionierska konstrukcja charakteryzuje się momentem obrotowym na poziomie 1800 Nm oraz mocą 670 KM. Project Portal jest zasilany znanymi z Toyoty Mirai dwoma zestawami ogniw paliwowych, do których dołożono niewielką baterię o pojemności 12 kWh. Zasięg pojazdu to ponad 320 km. Warto zauważyć, że jest to wartość podawana przy pełnym załadowaniu towarem, wynoszącym ponad 36 ton.

Do tej pory Project Portal pokonał ponad 6400 km testowych, emitując jako produkt spalania wyłącznie wodę. W najbliższych dniach ciężarówka pojawi się na ulicach dwóch amerykańskich miast – Los Angeles oraz Long Beach. Jej zadaniem będzie transportowanie towarów z lokalnych terminali lotniczych do magazynów oraz stacji kolejowych.

Trzeba przyznać, że Toyota jest poważnym graczem na rynku wodorowych ogniw paliwowych. Bogata paleta produktów jest kompleksowo uzupełniana działaniami promocyjnymi, polegającymi na popularyzacji wiedzy dotyczącej stosowanych rozwiązań.

Tagi: Toyota, Elektromobilność

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News