Warszawska grupa SPEED od początku swojego działania zatrzymała 4 tys. praw jazdy

Warszawska grupa SPEED od początku swojego działania zatrzymała 4 tys. praw jazdy

Podaj dalej

Stołeczni policjanci z grupy SPEED na terenie Warszawy i okolic od początku jej działania zatrzymali prawie cztery tysiące praw jazdy – powiedział we wtorek rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak. Dodał, że funkcjonariusze z tej grupy będą prowadzić wzmożone kontrole również w okresie świątecznym.

Marczak poinformował, że tylko w tym roku funkcjonariusze nałożyli na niestosujących się do ograniczeń prędkości kierowców prawie 16 tys. mandatów karnych. – Zatrzymano też 600 dowodów rejestracyjnych – dodał.

Cel – walka z piractwem drogowym

Grupa SPEED została powołana na przełomie października i listopada 2018 roku. – Była naturalna potrzeba wdrożenia kolejnego narzędzia do walki z piractwem drogowym, nie tylko związanym z nielegalnymi wyścigami, ale również takim codziennym – wyjaśnił radca Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji młodszy inspektor Piotr Jakubczak.

300 km/godz. po S7. BMW grupy Speed miało problemy, żeby dogonić Mercedesa

– W skład tej grupy weszli najlepsi policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, wspierani przez policjantów służb kryminalnych, cyberprzestępczości oraz przewodnicy z psami wyszkolonymi pod kątem wyszukiwania narkotyków i funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej – poinformował.

Najlepiej wyszkoleni

Godziny służby w grupie są dostosowane do zidentyfikowanych przez policję zagrożeń na podstawie statystyk, analiz stanu bezpieczeństwa, krajowej mapy zagrożeń. – Policjanci z tej grupy nie są nigdy kierowani do żadnych innych zadań, tylko do tych związanych z piractwem drogowym wyjaśnił.

– Siłą grupy SPEED jest też to, że są to policjanci z pasją. Są to z jednej strony funkcjonariusze, którzy potrafią szybko się poruszać, ale z drugiej strony – wiedzą, jakie zagrożenia niesie ze sobą prędkość. Są też ciągle szkoleni z techniki jazdypowiedział Jakubczak.

Wzmożone kontrole w okresie świąt

Jak przekazał rzecznik Komendy Stołecznej Policji, każdego roku w okresie okołoświątecznym stołeczni policjanci notują wzmożony ruch na drogach. – Niestety w tym czasie dochodzi do wielu zdarzeń drogowych, szczególnie, kiedy kierowcy nie stosują się do ograniczeń prędkości. Dlatego policjanci stołecznej grupy SPEED w najbliższych dniach będą prowadzili działania, mające na celu eliminowanie z ruchu kierowców drastycznie przekraczających prędkośćpodkreślił policjant.

PAP

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News