Wakacje na polskich drogach w liczbach. Wielu wypadków można było uniknąć

Wrzesień to tradycyjnie już czas podsumowań wakacji, a także sytuacji na polskich drogach. Lipiec i sierpień to okres wzmożonego ruchu na autostradach i drogach krajowych. Polacy wciąż chętnie korzystają ze swoich samochodów aby dotrzeć na miejsce wypoczynku. Niestety, ale wakacje nie zawsze kończą się miłymi wspomnieniami. Producent wideorejestratorów Mio przygotował garść statystyk z tegorocznego okresu urlopowego. 

mio-wakacje
Podaj dalej

Wakacje 2024 były bezpieczniejsze niż przed rokiem 

mio-wakacje
fot. Mio

Choć tegoroczne wakacje na polskich drogach były bardziej bezpieczne, to liczby i statystyki policyjne wciąż są dalekie od idealnych. Policja już od początku trwania wakacji prowadziła wzmożoną kontrolę trzeźwości. Efekt to aż 20 884 zatrzymanych pijanych kierowców. To ponad 330 kierowców… dziennie. 

Polska policja odnotowała także 4993 wypadki drogowe – czyli o 273 mniej niż w roku poprzednim. Niestety, ale śmierć poniosło w nich aż 445 osób, a 5867 osób zostało rannych (tu również spadek o 395 osób w porównaniu do roku 2023). Widać więc, że dane z 2024 są nieco lepsze niż w roku poprzednim. Ale nie oznacza to, że na naszych drogach nie dochodziło do tragicznych w skutkach zdarzeń. Ich najczęstszą przyczyną były nadmierna prędkość i lekceważenie podstawowych przepisów ruchu drogowego. 

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, w drugiej połowie wakacji policjanci zaczęli rutynowe kontrole w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych. Sprawdzali je pod kątem oznakowania dróg prowadzących do szkół i przedszkoli. W sumie dokonali 14 680 kontroli. W tym ponad 1800 wniosków dotyczyło konieczności poprawy infrastruktury. Większość z nich na szczęście została zrealizowana. 

Wielu wypadków można było uniknąć

mio-wakacje
fot. Mio

Początek jesieni to czas, który w związku ze zmienną pogodą i zapadającym szybciej zmrokiem wymaga od wszystkich szczególnej ostrożności. Zachowujmy więc podczas jazdy szczególną czujność i nie rozpraszajmy swojej uwagi, np. poprzez obsługiwanie telefonu czy radia. Niezmiennie pamiętajmy o dostosowaniu prędkość jazdy do warunków atmosferycznych i tego, co akurat dzieje się na drodze. Ważne jest też zadbanie o dobry stan techniczny samochodu.

W dostosowaniu się do ograniczeń prędkości na drogach mogą być pomocne kamery samochodowe wyposażone w funkcję asystenta przejazdu, który ostrzegania przed odcinkowym pomiarem prędkości. Urządzenia takie pokazują kierowcy dystans oraz czas w sekundach do zbliżającego się fotoradaru. Ostrzegają też o ograniczeniu prędkości i dostarczają informacji o średniej prędkości na mierzonym odcinku, co pozwala chronić portfel kierowcy przed nadmiernym uszczupleniem. 

Które wideorejestratory mają taką funkcję?

mio-wakacje
fot. Mio

Rejestrator Mio MiVue 955W nagrywa w jakości 4K 2160P Ultra HD i posiada tryb HDR, który ułatwia nagrywanie obrazów po zmierzchu oraz w nocy. MiVue 955W posiada duży sensor 1/1.8”, oraz autorskie rozwiązanie Mio Night Vision Ultra, dzięki czemu kamera uchwyci każdy szczegół na drodze. 

Zintegrowane szybkie Wi-Fi umożliwia natychmiastowe połączenie z aplikacją MiVue Pro App za pomocą kodu QR, co pozwala na błyskawiczne przesyłanie nagranych materiałów oraz wygodne zarządzanie ustawieniami kamery.

MiVue 955W jest też wyposażona w użyteczną funkcję komendy głosowej, dzięki której kierowca nie musi zdejmować rąk z kierownicy. Dodatkowo kamera MiVue 955W posiada superkondensator, który gwarantuje znacznie dłuższy czas pracy. Superkondensator gromadzi energię w postaci pola elektrycznego, co pozwala na szybsze ładowanie i rozładowywanie oraz większą odporność na zmienne temperatury, wibracje i ekstremalne warunki środowiskowe.

Przeczytaj również