Volkswagen wyodrębni nową osobną markę w ramach Grupy VW

Volkswagen ma zupełnie nowy plan na zwiększenie popytu na samochody elektryczne. Niemiecka firma wyodrębni i stworzy zupełnie samodzielną markę pojazdów elektrycznych o wysokich osiągach. Otrzyma ona kultową nazwę pochodzącą od sportowych Volkswagenów z silnikami spalinowymi – „R”. 

volkswagen-nowa-marka-r
Podaj dalej

Długa historia Volkswagen R

volkswagen-nowa-marka-r
fot. VW

Niemiecka firma ma bardzo konkretne plany związane z wyodrębnieniem marki Volkswagen R. Otrzyma ona nawet wyodrębniona sekcję w parku tematycznym w Wolfsburgu. To kawał ogromnej historii, który rozpoczął się jeszcze w 2002 roku. Marka „R” rozgrzewała fanów sportowych samochodów na całym świecie, a teraz niemiecka firma chce, aby na jej popularności znaleźć nowych fanów samochodów elektrycznych o wysokich osiągach. 

Pierwszy Volkswagen spod znaku „R” pojawił się jeszcze w 2002 roku i był to wyjątkowy Golf R32. Następnie w 2008 roku literkę „R” otrzymał Passat w wersjach sedan/kombi, a rok później Scirocco. W 2013 roku niemiecka firma zaprezentowała Polo R WRC. W ostatnich latach Volkswagen rozdawał literę „R” bardzo chętnie nawet na takie samochody jak Arteon, czy SUV-y – T-Roc, Tiguan i Touareg. Teraz chcą jednak, aby R przekształciło się w niezależną markę. 

Bardzo konkretne plany dla R-ki

volkswagen-nowa-marka-r
fot. VW

Niemcy chcą otworzyć dedykowaną sekcję Volkswagena R w parku tematycznym Autostadt w Wolfsburgu. To atrakcja turystyczna zlokalizowana w pobliżu fabryki firmy, której filozofia jest podobna do BMW Welt w Monachium. Co roku około 2 miliony osób odwiedzają Autostadt i jego liczne pawilony. Są one poświęcone markom Grupy Volkswagena, od Skody i Seata, aż po Audi i Lamborghini. Teraz osobny pawilon otrzyma także marka „R”. 

Fani gorących Volkswagenów będą mogli zapoznać się w nim z wieloma samochodami koncepcyjnymi, a także tymi zbudowanymi w limitowanych seriach. Na wystawie pojawią się także samochody elektryczne. Volkswagen twierdzi, że oferta R będzie stopniowo ewoluować w odchodzących latach. Proces ten rozpoczął się już w przypadku Touarega R – wyposażonego w hybrydowy układ napędowy V6 typu plug-in. 

To jednak jeszcze nie koniec spalinowej R-ki 

volkswagen-nowa-marka-r
fot. VW

W lecie tego roku powinien zadebiutować ostatni spalinowy Golf R po liftingu. Niestety, samochód nie będzie miał manualnej skrzyni biegów. W Europie Mk8 nigdy nie był oferowany z trzema pedałami, a zmiana dotyczyć będzie tylko rynku amerykańskiego. 

Decyzja o oddzieleniu marki R od Volkswagena zapadła jeszcze w 2020 roku. Firma stała się wówczas odrębną jednostką biznesową. W innej części Grupy Volkswagena, Seat poszedł o krok dalej. Hiszpanie postanowili wprowadzić na rynek swoją wyodrębniona markę Cupra na rynek amerykański. Audi Sport jest również odrębną jednostką w ramach Audi. 

Jeśli chodzi o przyszłość, Volkswagen zapowiedział, że Golf dziewiątej generacji będzie wyłącznie elektryczny. Czy będzie to pierwszy elektryczny model marki R? Czas pokaże, ale prawdopodobnie najpierw zaprezentowany zostanie model GTI. Co ważne, podrasowane, bardziej sportowe elektryki już teraz znajdują się w portfolio firmy. 

volkswagen-nowa-marka-r
fot. VW

Przeczytaj również