Tesla Cybertruck tak nie potrafi. Elektryczny pickup Riviana obraca się w miejscu jak czołg!

Tesla Cybertruck tak nie potrafi. Elektryczny pickup Riviana obraca się w miejscu jak czołg!

Podaj dalej

Amerykański startup Rivian pochwalił się ciekawą funkcjonalnością, którą otrzyma jej elektryczny pickup R1T oraz SUV R1S. Samochody będą wyposażone w efektowną funkcję „tank turn” (pol. skręt czołgowy).

Ta nazwa została już zarejestrowana w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Funkcja polega na możliwości zawrócenia dosłownie w miejscu, niczym czołg. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu niezależnych silników elektrycznych przy każdym z kół, które dostosowują moment obrotowy do wykonania manewru.

Kręcenie takich „bączków” w miejscu będzie możliwe jednak tylko na luźnych nawierzchniach. Na przyczepnym asfalcie istniałoby ryzyko uszkodzenia silników elektrycznych. Można sobie jednak wyobrazić, że dla niektórych właścicieli usunięcie blokady będzie przedmiotem zleceń dla hakerów oprogramowania.

Rivian jest typowany na poważnego rywala Tesli. Tylko w tym roku startup zebrał prawie 3 mln dolarów inwestycji, m.in. od takich gigantów jak Amazon czy Ford, który będzie chciał wykorzystać technologie w swoich pojazdach.

Przeczytaj również