Utrata wartości auta. Ile tracimy kupując nowe samochody?

Utrata wartości auta. Ile tracimy kupując nowe samochody?

Podaj dalej

Analitycy carsmile.pl zestawili 10 najchętniej wybieranych aut przez Polaków ze średnią utratą wartości tych modeli w ciągu pierwszych 3 lat użytkowania. Informacje o najchętniej wybieranych pojazdach zaczerpnięto z CEPiK. Dotyczą one okresu styczeń-listopad ub.r. Szacunki odnośnie utraty wartości pochodzą z Eurotaksu.

Jak podaje portal carsmile.pl, średnio 46,5 proc. w ciągu 3 pierwszych lat tracą na wartości samochody, które najchętniej kupują klienci nad Wisłą. Oznacza to mniej więcej tyle, że auto warte wyjściowo 100 tys. zł, po trzech lat od wyjazdu z salonu można sprzedać jedynie za 53,5 tys. zł. Jeśli nabywca zdecydował się na skorzystanie z kredytu samochodowego, to do kwota ta wzrasta o kolejne 20 tys. zł a więc finalnie strata wynosi ponad 60 tys. zł.

W zestawieniu TOP10 aut najchętniej wybieranych przez Kowalskiego znalazły się tylko dwa SUVy – Dacia Duster i Hyundai Tucson. To akurat nie jest dobra wiadomość w kontekście rozważań o utracie wartości, bo SUVy, podobnie, jak crossovery, są sylwetkami zdecydowanie najbardziej odpornymi na przecenę. Dacia Duster i Hyundai Tucson to jedyne dwa modele w zestawieniu TOP 10, które w ciągu pierwszych trzech lat tanieją o mniej niż 40%. Popularność tych samochodów wśród Kowalskiego wynika z faktu, że pierwszy jest zdecydowanie najtańszym SUVem z segmentu C, a drugi ma bardzo dobrą relację ceny do jakości i też nie jest drogi w swojej klasie. Najchętniej kupowanym samochodem w Polsce jest Skoda Fabia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News