Umicore w Nysie będzie produkować katody do baterii litowo-jonowych

Ministerstwo Przedsiębiorczość i Technologii poinformowało, że Polska pozyskała nowego dużego inwestora – belgijską firmę Umicore. To międzynarodowy koncern, będąca globalnym potentatem z zakresu technologii i recyklingu materiałów. W Polsce będą produkowany katody do akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej oraz innych sektorach, w których znajdują zastosowanie systemy magazynowania energii. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie MPiT, to pierwsza tego typu fabryka w Europie.

Umicore w Nysie będzie produkować katody do baterii litowo-jonowych
Podaj dalej

Umicore posiada 59 zakładów produkcyjnych na świecie, w tym 24 w Europie. W Polsce Grupa obecna jest od 1996 r., zajmując się produkcją blach cynkowo-tytanowych. W 2016 r. zdecydowała się na zlokalizowanie w Polsce zakładu produkcji katalizatorów w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie), w którym zatrudnia 80 osób.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii: Umicore to kolejna firma, która wybrała Polskę na miejsce, w którym chce rozwijać swoje zaawansowane technologie. Na takich inwestycjach szczególnie nam zależy. Rząd stawia na kreację i gospodarkę, która opiera się na nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie i perspektywicznych inwestycjach. Stwarzamy dobre warunki do prowadzenie biznesu, poprzez takie rozwiązania legislacyjne jak m.in. Konstytucja Biznesu czy ustawa zmieniająca funkcjonowanie Specjalnych Stref Ekonomicznych. Nowa inwestycja jest doskonałym przykładem, że nasze działania przynoszą efekty i są doceniane przez międzynarodowy biznes. Co równie dla nas ważne, w przypadku Umicore mówimy o technologiach stosowanych w elektromobilności, która jest światowym trendem. Rozwój tego sektora to jeden z naszych flagowych projektów, ujętych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Stawiając na e-mobliność, wybieramy bardziej zrównoważony, odpowiedzialny rozwój.

W wydarzeniu uczestniczyli też m.in. prezes Zarządu Umicore Marc Grynberg, ambasador Belgii w Polsce Luc Jacobs, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa oraz burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.

Marc Grynberg, prezes Zarządu Umicore: Inwestycja Umicore w Nysie odegra kluczową rolę w zapewnieniu czystej mobilność w Europie i przyczyni się znacząco do realizacji inicjatywy Unii Europejskiej, mającej na celu promowanie zrównoważonego rozwoju przemysłu akumulatorowego opartego na zaawansowanych technologiach. Cieszę się, że Umicore i polskie władze podzielają tą wizje.

Wysokość inwestycji belgijskiego koncernu wyniesie 1,38 mld zł. Fabryka w Nysie zatrudni ponad 400 osób. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2020 r.

Instalacja ma się opierać na najnowocześniejszych technologiach. Powstanie też Centrum B+R na potrzeby globalne firmy.

Umicore zwraca uwagę na dobrą lokalizację w pobliżu europejskich klientów firmy oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry technicznej, a także niskoemisyjnego zaopatrzenia w energię elektryczną.

Firma planuje podjąć współpracę z lokalnymi uczelniami wyższymi, szczególnie o profilu technicznym oraz ze szkołami zawodowymi.

Źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych – ORPA.PL

Przeczytaj również