Wkrótce pojedziemy szybciej! Polscy kierowcy pokochają te zmiany

Dzięki zmianom, które cały czas zachodzą w naszym kraju, już wkrótce polscy kierowcy będą mogli zwiększyć prędkość. To co się niebawem stanie, sprawi, że znacznie szybciej dojedziemy do Krakowa czy Gdańska.

Wkrótce pojedziemy szybciej! Polscy kierowcy pokochają te zmiany
Podaj dalej

Inwestycja na ukończeniu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że jeszcze w tym roku, (planowo 19 września) do użytku zostanie oddany nowy odcinek drogi ekspresowej S7 od granicy województw świętokrzyskiego (Moczydło) oraz małopolskiego do węzła Miechów. To zaledwie 18 kilometrów i 725 metrów. Jednak dzięki temu znacznie skróci się czas dojazdu.

Droga S7. Fot: GDDKiA

S7 łączy największe miasta

Droga ekspresowa S7 przebiega z południa na północ kraju. Na jej trasie znajdują się też takie miasta jak Kraków, Kielce, Radom, Warszawa, Elbląg czy Gdańsk. Szczególnie chętnie ekspresówka wykorzystywana jest podczas wakacyjnych wyjazdów Polaków, którzy mogą tutaj dotrzeć nad morze, mazurskie jeziora czy tatrzańskie szczyty. Dzięki oddaniu do użytku kolejnego odcinka, czas dojazdu ulegnie skróceniu. Przypomnijmy, że dopuszczalna maksymalna prędkość na drodze ekspresowej dwujezdniowej to 120 km/h, a na jednojezdniowej 100 km/h.

Położenie odcinka Moczydło – Węzeł Miechów. Fot: GDDKiA

Nowa inwestycja w liczbach

Jak informuje GDDKiA – niespełna 19-kilometrowy fragment Moczydło – Miechów przebiega urokliwymi, rolniczymi terenami Wyżyny Miechowskiej. Został wybudowany w nowym śladzie, a do jego powstania wykorzystano 320 tysięcy ton asfaltu, którego przewiezienie wymagało aż 12 tysięcy kursów wywrotek! w celu ustabilizowania podłoża podczas budowy ponad 400 metrowej estakady nad rzeką Nidzicą wbito ponad 1200 pali. Niektóre z nich miały długość prawie 12 metrów. Farba użyta do wykonania oznakowania poziomego starczyłaby do pomalowania 160 boisk do siatkówki. Cała inwestycja kosztowała ponad miliard złotych z czego niemal połowa to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Droga S7. Fot: GDDKiA

Jakie odcinki jeszcze?

To nie koniec zaplanowanych inwestycji na południowym fragmencie S7. Do oddania zaplanowano jeszcze 23,6 km – 5,3 km pomiędzy węzłami Miechów i Szczepanowice oraz 18,3 km od miejscowości Widoma do Nowej Huty. Przekazanie odcinków kierowcom zaplanowano na drugą połowę 2024 roku. Trwają też prace na odcinku w województwie mazowieckim – odcinek Płońsk-Czosnów. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest na wiosnę 2025 r.

Przeczytaj również